Vinarija Tomić
Naš podrum nalazi se u novosagrađenoj vinariji na obiteljskom posjedu u uvali Mina u Jelsi, mjestu s dugom vinogradarsko-vinarskom tradicijom. Danas proizvodimo između 130 000 i 150 000 boca godišnje i uz članove obitelji Tomić zapošljavamo još dvanaest Hvarana.
Njegujemo autohtone sorte i znanja, ali eksperimentiramo i s novima. Proizvodnju crnih, bijelih vina i roséa stalno usavršavamo suvremenom tehnologijom i težimo boljem. Posebnu pažnju pridajemo proizvodnji prošeka – izvornog dalmatinskog desertnog vina napravljenog od probranog i prosušenog grožđa najkvalitetnijih domaćih sorti.
Kroz cijeli proizvodni pogon integriran je sustav samokontrole – HACCP, kojim se osigurava zdravstvena sigurnost naših proizvoda. Vinarija Tomić opremljena je pogonskim laboratorijem u kojem vršimo analizu osnovnih parametara u sklopu kontrole kvalitete vina za vrijeme proizvodnje i odležavanja, a vrši se i kontrola gotovih proizvoda. Finalna analiza vina za puštanje u promet vrši se u eksternoj certificiranoj ustanovi.
U podrumu, pored vina koja dozrijevaju u barrique bačvama, smješten je i triklinij. Triklinij je prostor na koji smo posebno ponosni: isklesan je u kamenu, sa svodovima od sedre i stupovima od travertina, kao što se gradilo u Dioklecijanovim podrumima. Namijenili smo ga sebi, ali i svima koji se žele na kratko odvojiti od svijeta i doživjeti hvarsku povijest, vino i kamen u njihovoj neraskidivoj vezi.
Beleca – kvalitetno suho bijelo vino
Vino Beleca (divota) dobili smo inovativnom kupažom dviju dalmatinskih bijelih sorti, pošipa i bogdanuše, u omjeru 50:50.
Izvorno s Korčule, pošip se udomaćio diljem Dalmacije i odnedavno doživio procvat kao jedna od najhvaljenijih hrvatskih bijelih sorti. Daje vina punog tijela i moćnih aroma, koje se stoga tradicionalno kombiniraju s laganijim sortama.
Bogdanuša je autohtona hvarska sorta izrazite svježine i cvjetnih aroma. Sadi se najčešće na crljenici što joj daje dodatne osvježavajuće kiseline – zbog čega izvrsno parira pošipu.
U toj sinergiji svaka od sorti daje ono najbolje od sebe: pošip moćnost, bogato tijelo i umjerenije kiseline te tipične sortne arome marelice, breskve (koštunjičavog voća) i mineralnost, a bogdanuša nježnije cvjetne arome i svježinu.
Rezultat je karakterno južnjačko, ali i lepršavo vino s nižim postotkom alkohola (oko 12.5 %) koje ga čini idealnim izborom za dnevnu konzumaciju i sve slične prilike koje traže laganija vina. Naziv vina u dijalektu znači ljepota (tal. bellezza).
Tip vina: kvalitetno suho bijelo vino
Sorta: pošip (50 %) i bogdanuša (50 %)
Lokalitet: sjeverna strana otoka, Ager, Vrboska, Dol.
Alk: 12,5 – 13 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se rashlađeno na temperaturi 10 – 12 °C. Preporučuje se uz razna jela od bijelog mesa i ribe, školjaka, a i uz pikantnija jela poput pesta, tvrdih sireva…
Pošip – vrhunsko suho bijelo vino
Pošip je vrhunsko suho sortno vino, proizvedeno od istoimene autohtone dalmatinske sorte pošip. Vino Pošip uz svježinu nudi i kompleksnije arome zrelijeg južnjačkog voća, zaokružene odležavanjem u hrastovim bačvama. Pošip je jedna od rijetkih sorti za koju je potvrđeno da je dalmatinskog, točnije korčulanskog podrijetla. Pošip je moćno vino punijeg tijela, ali izbalansiran lijepim kiselinama tj. svježinom. Specifične sortne arome pošipa: marelice i drugo koštunjičavo voće, kao i svježi citrusi i mediteranske biljke (smilje, eterično bilje), nadopunjene su odležavanjem dijela vina u novim hrastovim bačvama. Oko 30 % vina provodi 6 mjeseci u novim francuskim (Garbelloto, Seguin Moreau) i jednoj slavonskoj (Golub) barrique bačvi, a tijekom tog vremena odležava i na finim kvascima (sur-lie) čime dobiva punije tijelo i specifične note (tost, brioši, asocijacija na šampanjac).
Tip vina: Vrhunsko suho bijelo vino
Sorta: pošip
Lokalitet: sjeverne strane otoka, Ager (između Jelse i Staroga Grada) te južna strana otoka Hvara (vinogradi oko Milne i Hvara).
Alk: 12,5 – 13 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se rashlađeno na temperaturi 10 – 12° C. Preporučuje se uz razna jela od bijelog mesa i ribe, školjaka, a i uz pikantnija jela poput pesta, raznih sireva…
Opolo Nobile – kvalitetno suho ružičasto vino
Opolo Nobile je ružičasto ili rosé vino, proizvodi se od grožđa sorte plavac mali. Proizvodi se tehnologijom otakanja nakon 6 sati, maceracija je minimalna, čime se dobiva vrlo delikatna ružičasta boja, slična provansalskim rosé vinima.
Miris je vrioni (mlado vino) i voćni, a dominiraju arome crvenog voća (maline, jagode), cvjetne note i lagana slanost na nepcu.
Na granici je suhog i polusuhog vina, što mu daje punoću izbalansiranu kiselinom.
Pije se kao jednogodišnje vino, idealno do 10 mjeseci starosti.
Tip vina: kvalitetno, suho ružičasto vino
Sorta: plavac mali
Lokalitet: središnji dio otoka, Stari Grad, Dol, Vrbanj.
Alk.: 12 – 13 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se rashlađeno na temperaturi od 10 –12 °C. Posebno dobro prati salate, vegetarijanska i druga laganija predjela i jela, npr. laganije sireve (kravlji pa i kozji zbog aromatičnosti; fetu, mozzarellu itd.)
Plavac – kvalitetno suho crno vino
Plavac Tomić je naše najpoznatije vino koje čini više od polovice ukupne proizvodnje vinarije. Plavac Tomić već godinama razbija mit o visokoj cijeni kao nužnoj pratilji kvalitete plavaca pa je zato postao sinonim za dobar odnos cijene i kvalitete (value for money).
Proizvodi se od sorte plavac mali, najvažnije dalmatinske crne sorte. Za ovo vino kombiniramo grožđe vrhunske kvalitete sa sunčanije južne strane otoka s grožđem iz vinograda sa sjeverne strane koji daju laganija vina, svježih voćnih aroma.
Tipične sortne arome plavca (šljive, višnje i tamnog bobičastog voća, prirodnog bilja – smilja i mediteranskog bilja) zaokružuju se kraćim odležavanjem u korištenim hrastovim bačvama, što vinu daje i diskretne note drva, kave i začina.
Specifičnost je našeg vina u mekoći i eleganciji koju se trudimo dobiti iz inače drske prirode ove autohtone dalmatinske sorte (vrlo tanična sorta, zato preferiramo kraće i nježnije maceracije). Vino tako zadržava autentičnost sorte, ali i pitkost i svježinu (umjereno tijelo i alkohol).
Preporučuje se uz razna glavna jela i začinjenija predjela, umake od rajčice, brudete, jela od tamnog mesa…
Tip vina: kvalitetno, suho crno vino
Sorte: plavac mali
Lokalitet: položaji Ivan Dolca i Sv. Nedjelje, okolica Pitava, Svirče Vrbanj, Stari Grad.
Alk.: 12,5 – 13,5 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se na sobnoj temperaturi (18 – 20 °C). Preporučuje se uz razna glavna jela i začinjenija predjela, bruschette, umake od rajčice, brudete, jela od tamnog mesa…
Plavac mali – vrhunsko suho crno vino
Plavac mali, kako samo ime kaže, je dobiven od istoimene sorte. Ovo je naša vrhunska linija i ekspresija plavca koju proizvodimo u boljim godinama i u manjim količinama. Plavac mali je proizvod prije svega terroira ili sume prirodnih utjecaja u vinogradu.
Odabrani vinogradi nalaze se na južnim padinama otoka Hvara (Ivan Dolac, Sv. Nedjelja, Jagodna). Vrhunske pozicije za plavac su na škrtom, kamenitom, vapnenačkom tlu.
Ekološki se pristup nameće u tim ekstremnim uvjetima strmih osunčanih vinograda – ručni rad, s minimalnim intervencijama u vinogradu i s malim prinosima (od 0,5 kg do 1 kg) vrhunskog grožđa.
Prirodni intenzitet sortnih aroma tamnog i zrelog voća plavca (višnje, šljive), mediteranskog bilja i slanosti zaokružuje se odležavanjem 12 mjeseci u kombinaciji novih i korištenih francuskih barrique bačava, čime se dodaju note drva, začina, kože, duhana.
Sorta plavac mali je križanac sorti dobričić i tribidrag/crljenak kaštelanski/zinfandel.
Specifičnost našeg plavca malog je u eleganciji francuskog tipa, jer ovo vino teži očuvati kako klasiku aroma plavca malog, tako i stil vina koji je manje džemast i robustan, a više fokusiran na strukturu, izbalansiranost i dužinu okusa.
Tip vina: vrhunsko, suho crno vino
Sorta: plavac mali
Lokalitet: južne padine Hvara (Ivan Dolac, Sv. Nedjelja, Jagodna).
Alk.: 14 – 14,5 %
Sadržaj: 0,75 l
Preporučuje se uživati na temperaturi 18 – 20 °C uz pečeni odrezak, pašticade i druga mesna i ostala jela punijeg okusa.
Caplar – vrhunsko suho crno vino
Vino Caplar je, kao što mu ime sugerira, inovativna kupaža cabernet sauvignona i plavca malog, u omjeru 50 – 50 %.
Plavac mali s južnih padina Hvara i cabernet iz naših vinograda sa sjeverne strane Hvara vinificiraju se odvojeno, nakon čega se kupažiraju i odležavaju šest mjeseci u barrique bačvama. Rezultat je vino uglađenih tanina, u kojem intenzitet i sortne arome plavca oplemenjuje elegancija i svježina caberneta. Karakteristični mirisi šljiva, sušenog grožđa i zemlje nadopunjuju se tako aromama crnog ribizla, začina i drugim nijansama. Vinu predviđamo i potencijal za starenje veći nego u drugih plavaca. Svaka boca s ponosom nosi vinarov potpis koji jamči za misao otisnutu na etiketi: „Proizvedeno u sprezi Hvara, ljubavi i znanja.”
Tip vina: vrhunsko suho crno vino
Sorta: plavac mali (50 %) i cabernet sauvignon (50 %)
Lokalitet: južne padine otoka Hvara, Stari Grad i okolica Jelse.
alk: 14 – 14.5 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se na sobnoj temperaturi od 18° C. Preporučuje se uz pečeni odrezak i jela od tamnog mesa i divljači, ali i razna druga jela punijeg okusa.
Veliki plavac mali – vrhunsko suho crno vino
Veliki Plavac mali zadnji je u nizu strastvenih projekata Andre Tomića – vino koje se proizvodi samo u iznimnim godištima, puni samo u magnume (1.5 l) i do sada ga je bilo moguće probati samo u vinariji Tomić na Hvaru.
Selektirano grožđe dolazi s vrhunskih pozicija za plavac mali, sa škrtog, kamenitog i vapnenačkog tla na južnim padinama Hvara. Ekološki se pristup nameće u tim ekstremnim uvjetima strmih osunčanih vinograda – ručni rad, s minimalnim intervencijama u vinogradu i malim prinosima (od 0,5 kg do 1 kg) vrhunskog grožđa.
Sortne aroma plavca ̶ tamno i zrelo voće, šljive i višnje, mediteransko bilje i slanost ̶ zaokružene su odležavanjem do 18 mjeseci u slavonskim barrique bačvama. Vino karakterizira snaga, robusnost, visoki ekstrakt, ali i struktura i kiseline koje balansiraju gotovo neprimjetnih 16 % alkohola. Starenjem vino razvija i tercijarne arome, duhan, kožu, note gljiva i šumskog poda.
Tip vina: vrhunsko, suho crno vino
Sorte: plavac mali
Lokalitet: južne padine Hvara.
Alk.: 15,9 %
Sadržaj: 1,5 l
Preporučuje se uživati na temperaturi od oko 20 °C uz pečeni odrezak i druga mesna i ostala jela punijeg okusa.
Sv. Klement – stolno suho crno vino
Vino Sv. Klement potječe iz vinograda na Sv. Klementu, jednom od Paklenih otoka u hvarskom arhipelagu.
Ovim smo vinom željeli prenijeti klasičan spoj sorti „bordoške kupaže” na lokaciju na Hvaru gdje autohtone sorte poput plavca ne bi davale vrhunske rezultate. U tom se vinogradu u razini mora kombinacija caberneta, merlota, i cabernet franca međutim pokazala izvrsnom. Vino još uvijek ne može imati oznaku sorte i geografskog porijekla, ali uvjereni smo da svojom vrsnošću to zaslužuje. Zato smo na boci i napisali: „Sv. Klement – Vrhunski među otocima”.
Tip vina: stolno, suho crno vino
Sorte: cabernet sauvignon 50 %, merlot 40 %, cabernet franc 10 %
Lokalitet: Pakleni otoci (Sv. Klement).
alk.: 13 – 13,5 %
Sadržaj: 0,75 l
Servira se na sobnoj temperaturi od 18° C. Preporučuje se uz jela od tamnog mesa, divljači i plave ribe, ali izvrsno se slaže i uz razna druga jela punijeg okusa.
DESERTNA VINA
Prošek Hektorovich – vrhunsko desertno vino
Prošek je izvorno hrvatsko desertno vino koje se radi od prosušenog grožđa najkvalitetnijih dalmatinskih sorti. Prirodno je desertno vino koje se proizvodi jedino u obalnom dijelu Hrvatske, od pamtivijeka. Prema legendi i car Dioklecijan je 305. godine kada je došao u Split uživao u „vinuum sanetum” ili „svetom vinu” kako su ga tada zvali.
Grožđe lokalnih sorti (pošip, maraština, prč, muškat žuti, itd.) bere se pri punoj zrelosti – zreliji grozdovi, prošarani suhvicama, dolaze s biranih položaja. Selektiraju se najbolji zdravi grozdovi koje se zatim slažu na slamu u dobro provjetrenim prostorima (tradicionalno na tavanima kuća, danas u sušarama). Srodan je talijanskom Vin Santu i nekolicini drugih mediteranskih slatkih vina.
Rezultat je slatko vino, izbalansirano kiselinama koje mu daju pitkost i svježinu, aroma zrelog južnjačkog voća, suhih marelica, grožđica, narančine kore, smokava, kao i aromatičnih cvjetnih nota. Starenje pridonosi kompleksnosti, razvijaju se tercijarne note karamela, meda i suhog voća, a ovaj prošek ima vrlo dugi rok trajanja. Običaj je da se prilikom rođenja djeteta napravi demižon prošeka koji će se otvoriti na vjenčanju ili u drugoj prilici, desetljećima kasnije.
Prošek Hektorovich dobio je ime po velikom hvarskom pjesniku, plemiću i hedonisti Petru Hektoroviću.
Tip vina: vrhunsko desertno vino
Sorte: bogdanuša, maraština, prč, muškat
alk.: 15,0–16,0 %
Grožđani šećer: 110 –130g/l
Sadržaj: 0,5 l
Servira se rashlađen na temperaturi od 10 – 12 °C. Jela uz koja se preporučuje su sve vrste slastica, posebno suho voće i suhi kolači, a izvrstan je i u kombinaciji sa sirevima od plemenite pljesni. Obožavaju ga i mala djeca pa se preporučuje držati ga izvan njihova dohvata.
Prošek Moro – vrhunsko desertno vino
Prošek Moro je vrhunsko desertno vino koje ima dugu tradiciju i povijest u Dalmaciji, a cijenjen je zbog svoje posebnosti i kvalitete. Prošek Moro proizvodi se tradicionalnom metodom od prezrelog, prosušenog grožđa sorte plavac mali, a čuva se minimalno 2 godine u barrique bačvama. Prošek se čuvanjem dodatno zaokružuje i obogaćuje blagim dimnim notama. Slatkog je i bogatog, ali i izbalansiranog okusa, s karakterističnim aromama zrelih šljiva i višanja, grožđica i suhih smokava, uz note karamele, kože, duhana i slatkih začina. Preporučujemo ga uz razne vrste slastica, plavih sireva…
Tip vina: vrhunsko desertno vino
Sorta: plavac mali
Alk.: 15,9 %
Ostatak šećera: 90,7 g/l
Sadržaj: 0,5 l
Euforija liker – rogač i kadulja
Liker je nastao maceriranjem suhih plodova rogača te suhih listova kadulje u vinskom destilatu.
Rogač je zimzeleno mediteransko stablo koje obilato rađa smeđe jestive mahune. Zanimljivo je da mahune rogača u sebi sadrže sjemenke koje, bez obzira na veličinu i uvjete čuvanja, uvijek imaju jednaku masu od točno 0,18 grama. Zbog toga su u antičko doba sjemenke rogača služile za vaganje zlata, a taj naziv za jedinicu zlata od 0,18 grama ostao je uvriježen i danas – karat. Kadulja je već 4000 godina na glasu kao čudesna biljka koja liječi mnoge bolesti. Starorimski znanstvenik i pisac nazvao ju je Salvia od latinskog glagola salvum što znači spasiti – dakle: spasiteljica.
Poslužuje se dobro rashlađen, a idealan je pratitelj raznim slasticama kao piće ili kao dodatak kremama za torte.
Alk.: 35 %
Šećer: 190 g/l
Euforija liker – višnja
Euforija višnja je još jedan od vrhunskih proizvoda vinarije Tomić. Nastao je sljubljivanjem ekstrakta autohtone dalmatinske sorte višnje maraske u vinskom destilatu. Uzgoj maraske u Dalmaciji ima tradiciju dužu od 500 godina, a u usporedbi s drugim sortama višnje, maraska je sitnija i trpkija, stoga posebno pogodna za proizvodnju žestokih pića. Plemstvo je ovaj liker zvalo „kraljem svih likera”. Slatkog je i bogatog okusa, baziranog na aromama zrelih višanja, a preporučujemo ga uživati dobro rashlađenog. Idealan je pratitelj raznim slasticama, ili kao dodatak kremama za torte.
Alk.: 27,1 %
Šećeri: 180 g/l
Nudimo vam intenzitet boja i aroma, vodimo vas vinskim putevima otoka Hvara. Mjesto gdje nas možete naći:
podrum Tomić u uvali Mina u Jelsi na Hvaru.
Osim što možete prošetati proizvodnim dijelom naše vinarije, degustacije organiziramo u podrumu izgrađenom po uzoru na starorimske prostorije za blagovanje i gozbe, zbog čega ga i zovemo triklinij.
Nudimo više programa za degustaciju, a na vaš upit možemo osmisliti program koji će odgovarati vašim željama i vremenu. Kušati se mogu svi naši proizvodi. Degustacija može biti vođena na hrvatskom ili engleskom jeziku.
PROIZVODI:
BELECA
Kontakt informacije:
Vinarija Tomić
Adresa: Jelsa 874a, 21465 Jelsa
Broj telefona: +385 (0)21 768 160
E-mail: bastijana@gmail.com
Web: www.bastijana.hr