Kulturno-umjetničko društvo „Jelsa”
Poznato instrumentalno djelo naziva „Jelšanski tanci” (plesovi) Jelšanina Antuna Dobronića suita je od pet plesova za gudački orkestar. Ove plesove proslavio je KUD „Jelsa”. Folklorni ansambl popratit će svaki važniji jelšanski događaj, a ugošćuju mnoga društva iz Hrvatske, ali i iz drugih zemalja. Štoviše, marljivi KUD-ovci od 2019. godine organiziraju u svibnju u Jelsi Međunarodni festival folklora.
Djelovanje KUD-a „Jelsa” temelji se na bogatoj ostavštini „Kulturno-umjetničkog društva prof. Ćiro Gamulin“. Ovo kulturno-umjetničko društvo osnovano 2011. godine, pod vodstvom je entuzijastične voditeljice Perice Milete i zaista se imaju čime ponositi. Osim generacija koje je naučio plesu i ostavštini njihova kraja, vjerno čuva i prenosi kulturnu baštinu s koljena na koljeno – mlađim, ali i onim starijim generacija, a također je iznjedrio i dvije klape: žensku klapu „Frecija” i mušku klapu „Priženca”.
Veliki angažman ovog društva nemoguće je ne primijetiti. Aktivni su kroz tijekom cijele godine i u bilo kojem trenutku moguće im se pridružiti.
Već u prvoj godini djelovanja pokreću manifestaciju „Jelšonske užonce – da se ne zaboravidu”, glazbeno-scensko uprizorenje života i običaja Jelse s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Koncert započinje veselom dječjom pjesmom, slijedi dalmatinska izvorna pjesma klape Frecija, dok folklorni ansambl izvodi stare hvarske plesove – kana, četiri paša, čičiljona, stori tanac, pod zavojak, pleskuša, propade se pod i pašavijen, uz glazbenu pratnju orkestra mandolina i harmonike. Spomenuti plesovi plesali su se na cijelom otoku uz manje razlike, ali karakterističnog plesnog koraka (trokorak) s izraženim titranjem u ramenima. Nošnja je replika odjeće otoka druge polovice 19. stoljeća.