2500 godina stara maslina
Specifičnost otoka Hvara leži u činjenici da je cijeli otok jedan veliki zeleni vrt prepun bilja i stabala, a svemu tome svjedoči jedna dugovječna maslina. Nije samo Grapčeva špilja svjedok života na otoku Hvaru prije nove ere, drvo života – maslina u Zastražišću također je svjedok nekih davnih prošlih vremena.
Iako je prosječni životni vijek masline 500 godina, ovo čudotvorno, dugovječno drvo koje raste na škrtoj zemlji, gotovo bez vode, ali uz obilje sunca broji više od 2500 godina.
Nije ni čudo da baš na lokalitetu Kuharača ova maslina još uvijek živi jer su lokaliteti u okolici Zastražišća i Poljica poznati po vrsnim sortama maslina i najvećoj količini proizvedenog maslinovog ulja s otoka Hvara.
Dr. Niko Duboković Nadalini proveo je istraživanje 1962. godine kako bi utvrdio koliko je stara ova maslina. Iako se ne zna točan broj godina, utvrđeno je da sigurno datira prije nove ere. Opseg ove masline je skoro 6 m, točnije 5,9 metara.
Ova prastara maslina doista je prirodna rijetkost i svojevrstan spomenik kulture, a njezin ponosni vlasnik Tihomir Beroš s velikom radošću svake godine ubire plodove ovog dugovječnog stabla. Svakako vam preporučujemo da posjetite stablo masline koja je starija i od Isusa Krista i da probate maslinovo ulje koje neumorno stvara.
Ova okosnica mediteranske prehrane uspijeva na 400 m nadmorske visine, cvate u svibnju i lipnju, plod sazrijeva od listopada do siječnja što ovisi o sorti i klimatskim prilikama. Kaže se da su u raju bila dva drveta – smokva (drvo istine) i maslina (drvo života).