Ronilački biseri
Ispod površine mora oko otoka Hvara mnoga su bogatstva i ljepote koje mogu otkriti samo ronioci. Gdje god da zaronite, shvatit ćete da je Hvar pravi ronilački biser. Dobre su „pošte” na poluotoku Kablu, rtu Pelegrin i Paklenim otocima, a bliže Jelsi oko otočića Šćedra i Zečeva, zatim Zala luka, uvala Tatinja, rt Smočiguzica… Radi sigurnosti ronjenja najbolje je da se obratite nekom od ronilačkih centara u Hvaru ili Bolu.
Šćedro
U uvali Mrtinovik, 4 km zapadno od Sućurja, s južne strane Hvara, u moru se vide ostaci ratnih brodova iz pomorske bitke koja se odigrala 47. g. pr. n. e. između dvojice rimskih vojskovođa, a odredila je vlast nad Jadranskim morem u sljedećih stotinu godina.
Na južnoj strani otoka nalazi se krilo aviona iz 2. svjetskog rata, dok je trup aviona malo dublje u moru.
Zečevo
S istočne strane Zečeva na 18 metara dubine počinje greben koji na južnoj strani pada strmo na 45 metara. Greben je bogat podvodnim svijetom pa ćete ovdje vidjeti salpe, fratre, a uz malo više sreće i murinu i kirnju.
Lokacija se ne preporučuje početnicima.
Zala luka
Zapadno od Vrboske nalazi se uvala Zala luka, zanimljiva zbog zida na njezinoj zapadnoj punti. Zid počinje od same obale i proteže se u smjeru sjevera (ravno prema Braču). Počinje na tri do četiri metra dubine te blago pada do 20 m, a onda se obrušava na 50 m što će obradovati i iskusnije ronioce. Lokacija je izrazito bogata podvodnim svijetom pa ako vam se posreći vidjet ćete zubaca, grdobinu, ugora, škarpinu.
Uvala Tatinja
Sljedeća zanimljiva uvala je uvala Tatinja. Na istočnoj punti uvale, dvadesetak metara od obale, nalaze se ostaci potopljenog broda vjerojatno s početka 19. stoljeća. Na 30 m dubine još ima ostataka tereta, iako je lokacija prilično devastirana. Roniocima će biti zanimljiv zid visok desetak metara koji se proteže paralelno s obalom, a počinje od mjesta brodoloma prema sjeveru.
Rt Smočiguzica
Rt Smočiguzica jednako je udaljen od Staroga Grada i Jelse. Fotografija rta na turističkim plakatima obišla je cijeli svijet jer se tu nalazi greben koji se uzdiže kao gljiva. Teren se spušta do nekih 17 – 18 m, odakle se uzdiže stijena visoka 10 i promjera oko 30 m, a nalazi se na rubu stepenice nakon koje teren pada okomito na 45 – 55 m i završava pijeskom s pokojom usamljenom stijenom. Zid je prepun gorgonija i rupa iz kojih vire i velike ribe, ali najviše će vas se dojmiti pogled s vrha grebena u bezdan.
Gornji dio grebena do dvadesetak metara dubine idealan je za početnike, a u donjem dijelu uživat će iskusniji ronioci.
Kontakt informacije
Diving Center Black Pearl
Hotel Jadran
21465 Jelsa
The island of Hvar
Croatia
Jurica mob. +385 (0) 98 912 6463
email: black.pearl.jelsa@gmail.com