Konkulona škina težoka
Wanderer ste, ili ste to možda oduvijek željeli biti? Pitate se ponekad kako Hvar zaista izgleda, tamo negdje daleko od razvikanih turističkih lokacija? Želite istražiti prošlost otoka i njegovih ljudi, ljudi koji su taj isti otok stvarali na načine koji su nama danas nezamislivi? Zanima vas kako je izgledao svakodnevni život otočana, život koji danas pripada nekom prošlom s(a)vršenom vremenu? Razmišljate kako su stvoreni UNESCO zaštićeni suhozidi koji hvarski krajolik pretvaraju u prelijepu čipku od kamena, lavande, maslina i vinove loze? Želite vidjeti gdje se nalaze najljepše kamene kuće na Hvaru? Ako volite magiju neistraženih prostora, ako ste spremni upoznati romantičnu, ali i surovu stranu života, ako uživate u otkrivanju tajni i imate namjeru raditi sve ono što turisti inače ne rade – uživati ćete u ovom danu.
KONKULONA ŠKINA TEŽOKA
Osjetite prošlost u sadašnjosti Hvara i naučite više o svakodnevici njegovih zemljoradnika. Udaljite li se tek koji kilometar od morske ljetne vreve u unutrašnjost otoka, otvorit će vam se prozor u skriveni, nepoznati Mediteran i autentičan otočki život. Čudesna je ljepota tih zaboravljenih mjesta. Šest hvarskih etno-eko sela idealan su odabir za bijeg u mir i tišinu, melem za sva osjetila. Upravo tamo se zaboravlja svaki stres i upoznaje drevna umjetnost suživota sa prirodom i svim onim što je ovaj otok darivao Hvaranima kroz povijest.
Najzapadnije u nizu etno-eko sela, šest kilometara uskom i vijugavom cestom udaljeno od grada Hvara, nalazi se selo Brusje.
Smješteno je između najvećeg spomenika vrijednih otočana: gomila i suhozida te nasada maslina i levande. U sjenama svojih uličica skriva zanimljive primjere pučke arhitekture i umjetnosti, poput crkve sv. Jurja, groblja, mjesne lože, nikad dovršene kuće obitelji Hure i nedavno zatvorene seoske trgovine. Ovdje nastaje najbolji otočni med od ružmarina, nekoć jedan od glavnih bruških izvoznih proizvoda. Malo dalje od sela ruševine su ljetnikovca Moncirovo, rijetkog primjera zgrade ladanjske i gospodarske namjene. Brusje će biti dio naše ture jedino ako vi na tome inzistirate, jer je vremena u jednom danu malo, a lokacija za posjet puno.
Mjesto koje ćemo sigurno posjetiti nalazi se u dolini sa jednim od najljepših pogleda na srednji Jadran. Velo Grablje, mjesto koje je darovalo cijelom otoku Hvaru sa punim pravom naziv „otok levande“. Nakon bolesti koje su na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće poharale nasade vinove loze te potjerali mještane u potragu za boljim životom preko oceana, oni koji su ostali polako su prigrlili novu, relativno nepoznatu biljku: levandu. Ostalo je povijest ljubavi, ljubavi koja nije bila uvijek ni laka ni romantična. Uz pomoć levande, te otprije poznatih uzgoja ružmarina i buhača, Velo Grablje doživjelo je svoj procvat. Tako je bilo nekada. Danas selo broji manje od deset stanovnika i privlači pažnju netaknutom ljepotom, baštinom kojom priča toplu priču o hvarskim precima, festivalom posvećenim levandi i izvrsnom gastronomskom ponudom.
Najuzbudljivije mjesto na Hvaru zaselak je Velog Grablja i zove se Malo Grablje. Skrilo se u klancu između visokih litica, za zaštitu od gusara, Turaka i raznih neprijatelja koji su tijekom povijesti haračili ovim prostorima. U Malom Grablju danas više nitko ne živi; hvarska legenda kaže kako je selo zatvorila jedna koza, jedan magarac i gospodin Lorenco Tudor, hvarski kralj levande. On se 1965. godine spakirao, sjeo na magarca, zavezao kozu za njega te zauvijek napustio Malo Grablje da bi se preselio tamo gdje su svi ostali otišli prije njega, u obližnju Milnu, turističko mjesto na obali mora. Ovo selo, iako napušteno, i danas ima energiju vividnog života i čuva uspomene na prošlost: mjesnu crkvu, školu, javnu gustirnu (bunar) i izvrsno očuvan tijesak za masline iz 1894. godine.
Zaraće, posljednje etno-eko selo hvarske općine, nalazi se na visokoj stijeni odakle se pruža očaravajući pogled prema pučini. Naselje ima tek nekoliko kuća i napuštenu školsku zgradu. Drugi, novi dio, sela smješten je na morskoj obali, oko zavjetne crkvice posvećene Gospi od Zdravlja iz 16. st. U blizini se nalaze i ostaci kuće za redovnike-pustinjake koji su se brinuli za ovu crkvicu. Zanimljiva geološka konfiguracija odnosno stijene isturene u more prema zapadu i istoku, ili kako Hvarani kažu Zub od Zoraća, stvorile su mjesta idealna za kupanje i ljenčarenje na suncu.
Nekoliko kilometara sjeverno od najstarijeg otočnog grada, Starog Grada, te najplodnijeg polja na jadranskim otocima, Agera, stižemo u selo Male Rudine. Na slikovitom malenom trgu nalazi se mlin za masline i tijesak za grožđe, svjedočanstvo truda Rudinjana koji su u svojoj povijesti često trebali otimati zemlju kršu i tvrdoglavom kamenu kako bi mogli preživjeti. Ovo će selo biti izostavljeno iz današnje šetnje iz istoga razloga kao i Brusje.
Posljednje etno-eko selo, Humac, smješteno je u prostornom i povijesnom srcu otoka. U obližnjoj Grapčevoj špilji mjesto je rođenja Hvarske kulture, neolitičke keramike sa zanimljivim ukrasima. Samo mjesto Humac nikada nije imalo stalne stanovnike; nastalo je kao pastirski, sezonski stan mještana sela Vrisnik, koji su na Humac dolazili zbog ispaše stoke i poljoprivrednih radova. Kuće su na Humcu prekrasne, u potpunosti od kamena, izgrađene drevnom tehnikom suhozida, a pojedine čuvaju svjedočanstvo nekadašnjeg dijeljenja dobara: kamene oluke koji premošćuju prolaze između kuća, po kojima bi se kišnica slijevala u zajedničku gustirnu odnosno bunar. Uistinu su savršena po nekim pitanjima bila ta prošla vremena.
Za zagrijavanje pogledajte sljedeći video: https://www.youtube.com/watch?v=IZjwPfUOwHc&t=18s
Hvarska etno-eko sela čekaju vas u svojoj magičnoj, hipnotizirajućoj tišini. Bez obzira na sve informacije koje o njima pročitate ili video uratke koje o njima pogledate, tek se zainteresiranim osobnim susretom, otkrivanjem svih skrivenih detalja te spajanjem sa energijom samih prostora, mogu se nakratko oživjeti ova uspavana mjesta, može se probuditi njihova autentičnost, dozvoliti da vas nadahne njihova ljepota i potakne njihova priča. Imate li hrabrosti biti prinčevi i princeze koji će hvarskim Trnoružicama dati poljubac života? Jeste li spremni doznati što je Hvar, zaista?
Detaljnije o ponudi, rasporedu programa i rezervaciji možete pročitati na web stranicama www.villashvar.com.
Autor teksta: Zorka Bibić
Autor teasera: Majda Moskatelo
Autori fotografija: Nikola Radovani & Vedran Rafael Janić