Volite li trčati?
Trčanje prirodom uz razgledavanje znamenitosti postao je pravi trend, bilo da ste sportaš ili jednostavno volite ovu vrstu treninga i želite održati kondiciju. Ako želite biti u skladu s prirodom i raditi na sebi, Općina Jelsa je idealno mjesto za vas.
Trčanje kroz Općinu Jelsu i otok Hvar prateći obalu i more, njezine znamenitosti i divnu prirodu bez strmih uspona pogodno je za sve naraštaje. Sve sportske aktivnosti lakše su ako ih se može odraditi u prirodi.
Morska ruta Prapatna
Krenite od Trga Tome Gamulina – prekrasne fontane u centru Jelse i parka sa sjeverne strane. Idite pravcem u smjeru istoka, prolazeći Pjacu – Trg Hrvatskog narodnog preporoda iz 16. stoljeća, a tu je na sredini trga izgrađena fontana 1934. godine.
Idite ravno prateći rivu uz more, prolazeći obalne restorane i kafiće te privezane jahte. Tu ćete najbolje osjetiti šarm Jelse i domaćih stanovnika.
Na kraju rive s lijeve strane nalazi se svjetionik Kanun, sagrađen 1868. godine.
Nastavite ravno kroz borovu šumu asfaltiranom cestom, prolazeći kroz kupalište „Mina”, plažu „Grebišće” i „Zenčišće” dok vas prati opojni miris mora i lagani povjetarac. Nakon plaže „Zenčišće”, otprilike 500 m, skrenite makadamom prateći obalu. Potom ćete stići na plažu „Crikvica”, a u blizini je prekrasna mala crkvica sv. Luke po kojoj je i ova plaža dobila naziv. Smještena je tik uz more i to je putokaz koji vam pokazuje da ste na pravom putu.
Potom slijedi makadamski dio rute koja prateći obalu ide 3 km sve do uvale Prapatna. Blagi usponi i pretežito lagana staza idealni su i za početnike. Kada dođete do uvale Prapatna zaslužili ste kupanje i mali odmor. Pitoreskna uvala s plavozelenim morem privući će vas svojom toplinom.
Ako ne želite prenaporni trening preporučujemo vam vraćanje u Jelsu tako da krenete iz Prapatne prema sjeveru, te se vratite preko glavne ceste. Uspon je težak pa se preporučuje samo osobama s dobrom kondicijom.
Ruta UNESCO
Zaljubljenici u otok Hvar zasigurno su već čuli za pučku procesiju „Za križen”. Ta tradicija duga već više od 500 godina obilježava se na Veliki četvrtak svake godine, pred Uskrs. Ova procesija duga 22 km odlična je etapa za sve ljubitelje trčanja. Procesija ide u krug, pa start može biti u bilo kojem od 6 mjesta koja sudjeluju za procesijom (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska). Smjer trčanja kreće smjerom kazaljke na satu.
Start neka vam bude glavna crkva iz mjesta iz kojeg krećete. Ako ste izabrali start iz Jelse, trebali biste krenuti kod crkve Marijina Uznesenja, zatim idete prema mjestu Pitve.
Ako ste npr. izabrali Svirče, sljedeće mjesto na redu je Vrbanj i tako u krug, sve dok se ne vratite na mjesto polazišta.
Svaki križ koji dolazi u crkvu prije ulaska u nju, radi jedan krug oko crkve, te u nju ulazi, gdje slijedi molitva.
Ova ruta je također zanimljiva i za pješake, ali i bicikliste.
Možda nemate vremena za posjetiti ovu jedinstvenu tradiciju, ali posjetiti ova mjesta i napraviti krug kao što se radi već 500 godina na Hvaru, zasigurno je nešto što ćete pamtiti. Ne samo radi tradicije procesije, već i radi prekrasnih krajolika, puteva maslina i vinograda koji se nalaze tik uz cestu, starih kamenih kuća i mjesta kroz koje ćete imati priliku proći…
Panoramska ruta
Za sportaše s iznimnom kondicijom ova ruta bit će pravi izazov. Ako krenete iz Jelse čeka vas 7 km duge asfaltirane ceste do mjesta Humac s dužim usponom tijekom svih 7 km.
Kada stignete u mjesto Humac, koje je 1976. godine upisano u Registar spomenika kulture, napunit ćete se prirodnim i svježim zrakom. Humac je dobro očuvano mjesto osnovano u 17. stoljeću s očuvanom ruralnom arhitekturom, kamenim kućama i popločanim putevima. Tu ćete dobiti predodžbu kako se živjelo i radilo u nekom davnom i zaboravljenom vremenu. Pokušajte zamisliti koliko taj kamen preko kojeg ste protrčali ima priča za ispričati.
Iz mjesta Humac, krenite prema zapadu otoka Hvara, točnije prema vrhu „Sv. Ante“. Udaljenost je 5 km, a idete preko makadama koji vodi preko vrha otoka Hvara, uz obilje mirodija koja se nalaze tik do vas. Ako sretnete pitome konje pravi ste sretnik. Oni su pitomi i dobronamjerni, ne dolazite blizu njih, već napravite malu pauzu i nastavite dalje. Zatim vas očekuje mala kapelica sv. Ante poviše mjesta Zavala. Od pogleda koji se pruža s tog vidikovca zastat će vam dah. Panorama otočića Šćedro, otoka Korčule i otoka Visa, te poluotoka Pelješca, izgledat će kao da su vam dostupni na dlanu.
S tog mjesta spustite se sjeverno prema mjestu Pitve. Pitve je pitoreskno mjesto koje odiše šarmom i koje će vas ispratiti sve do Jelse. Na ovoj ruti proći ćete uz nasade maslina i vinove loze, trčat ćete kroz prirodu, pritom ćete shvatiti da je otok Hvar puno više od sunca i mora.
Ruta Starogradsko polje
Još jedna UNESCO-va ruta ide kroz Ager, Horu ili Starogrojsko polje kako ga mi nazivamo. Ager je najbolje očuvana parcelizacija na ovom dijelu Sredozemlja, zaštićeni je kulturni krajolik kojeg je UNESCO uvrstio u svoju baštinu 2008. godine. Start predlažemo da vam bude iz Jelse ili Vrboske iz koje krećući glavnom cestom prema Jelsi, prije glavnog raskrižja (700 m) za Jelsu, skrenete desno makadamskim putem za Stari Grad. I eto vas u Ageru, najvećoj plodnoj ravnici na Jadranskim otocima. Pravac vodi do Starog Grada, ili Storega Groda kako ga otočani nazivaju. U najstarijem gradu u Hrvatskoj iz 384. godine prije Krista, trčeći obiđite tisućljetne uličice o kojima je pisao Hektorović i nastavite prema mjestu Dol. Potom se vratite prema istoku otoka Hvara, do mjesta Vrbanj – dom Matije Ivanića, poznatog hvarskog, ali i hrvatskog revolucionara i borca za prava pučana. Prolazeći pored crkve sv. Duha iz 18. stoljeća nastavite cestom u pravcu Svirča, zatim nakon 2 km, skrenite za Jelsu.