Fontana u Jelsi
Na otoku Hvaru, voda je oduvijek imala posebnu važnost. O tome i dan danas svjedoče brojne gustirne te ostaci antičkog sustava, vladavine Mlečana ili Austro-Ugarske Monarhije.
Prije izgradnje suvremenog vodovoda, stanovnici otoka Hvara koristili su vlastite izvore vode.
Izgradnju javnog sustava opskrbe pitkom vodom na otoku Hvaru prva je provela Općina Jelsa s tadašnjim načelnikom gosp. Juraj Duboković. Ovaj događaj zabilježen je podizanjem fontane na „Pjaci“ u Jelsi 1934. godine. Povodom izgradnje vodovoda, na sredini Trga 1934. godine, u vrijeme načelnika Jurja Dubokovića, sagrađena je ova fontana.
Najstariji dio hvarskog statuta (1331.g.) spominje Jelsu kao Fons vocata Jelsa i Portus de Pitue. Time taj tekst navodi činjenicu poznatu iz rimskih vremena o izvorištu vode na području Jelse. Ali im daje ujedno i slavensko ime toga lokaliteta, koje potječe od „joha“ naziva jednog Bjelogorskog stabla, koje je ondje uspijevalo zbog izobilja slatke vode.
Na zapadnoj strani Trga izvor pitke vode Slatina koji je još od antičkih vremena služio stanovništvu. Na kruni bunara vidljive su oznake S.S.M.F.F. 1614. u produžetku Slatine napravljen je 1847. godine potočić koji se višak vode odvodi u more.
Danas na Hvar voda stiže iz rijeke Cetine. Voda gravitacijom iz Omiša dolazi do Brača. Godine 1986. izgrađen je prvi cjevovod do otoka Hvara, a 2013. godine postavljena je nova cijev. Ugradnjom novog cjevovoda, voda se doprema isključivo gravitacijskim tečenjem iz vodospreme „Brač“ u glavnu vodospremu otoka Hvara – Tatinja.