UNESCO-ov prsten
Krenimo od Pitava do crkve u Vrisniku, odakle se pruža najljepši pogled na obližnja sela, zvonike Svirača i Vrbanja, Starogradsko polje, uvale Staroga Grada, Vrboske i Jelse, ali i na Brač i kopno. S ovog mjesta (kao i, priznajemo, s još jednog mjesta – crkve i groblja u Dolu) se vidi veličina plodnog polja od Staroga Grada do Jelse i Vrboske i raznolikost poljoprivrednih kultura koje se u njemu uzgajaju.
Iz Vrisnika se spuštamo u Svirče, prolazimo pored velike uljare i vinarije i izlazimo na cestu prema najvećem otočnom selu Vrbanju. Prilika je to da prijateljima ispričamo ponešto o Vrbanjaninu Matiji Ivaniću i Ustanku pučana, prije otprilike 500 godina, protiv hvarskih plemića te mletačkoj vlasti na otoku, koja je konačno nakon četiri godine ugušila Ustanak.
Izlazimo na glavnu otočku prometnicu i vozimo se prema Starome Gradu, koji treba vidjeti i po danu. Valja obići i samodostatnu oazu ugodnog življenja unutar Tvrdalja, doma renesansnog hvarskog pjesnika Petra Hektorovića, Muzej Staroga Grada, Dominikanski samostan… O tome da je Stari Grad prvi „grad” na istočnoj obali Jadrana postoji pisani dokument u kamenu. Grci već početkom prvog milenija prije nove ere dolaze na istočnu obalu Jadrana u istraživačkim i trgovačkim pohodima. Na Hvar se naseljavaju 385./384. g. pr. n. e., kada kolonizatori s otoka Parosa u Egejskom moru osnivaju Pharos na mjestu današnjega Staroga Grada. Plodno polje – grčki hora, rimski ager, dijele na jednake čestice (180 m x 900 m) koje su ždrijebom dodijeljene pristiglim obiteljima. Zbog sačuvane grčke parcelacije i tisućljetne neprekidne obrade zemlje Polje je UNESCO-vom poveljom zaštićeno kao kulturni krajolik.
Vozimo kroz Polje malo asfaltom, a malo makadamom prema Vrboskoj, pored grčkih gomila, a nedaleko su i ostaci rimskih villa rustica, seoskih trima…
„Mala Venecija”, kako tepaju Vrboskoj zbog mostića koji spajaju dvije strane dugog kanala, možda je najljepše malo mjesto na otoku – zbog onoga što pokazuje i zbog onoga što krije. U Vrboskoj se nalazi jedna od najljepših crkvi/tvrđava na našem području, crkva sv. Marije, a župna crkva sv. Lovrinca (15. st.) čuva najbogatiji likovni fond na otoku, fond poznatih mletačkih i značajnih hrvatskih slikara s početka 20. st.
S ribarskom prošlošću „najribarskijeg” mjesta na otoku Hvaru upoznaje nas Ribarski muzej, a na plodno razdoblje tužno nas podsjećaju ruševine Tvornice sardina.
Uska zaštićena uvala duboko se uvukla u kopno pa se tu nalazi ACI marina sigurna za brojne jahte. Mjesto se duž dna uvale pruža na obje strane, na sjevernoj strani je dio sa starim kućama koje kriju unutarnja dvorišta, a na južnoj strani su većinom novije kuće.
Nakon ručka u nekom od mnogih restorana možete birati hoćete li se okupati na djeci omiljenoj pješčanoj plaži Soline ili na ravnim pločama poluotoka Glavice, a možda vam se posreći pa neka brodica vozi na otočić Zečevo.