Putevima maslina
Maslina je prirodni plod podneblja Mediterana. Od davnina se uzgaja na otoku Hvaru gdje je udomljena, a najzastupljenija je sorta oblica.
Simbol mira upravo je grančica masline, a njezina dugovječna stabla svojim su korijenima neraskidivo povezana s Mediteranom. U davna vremena, vremena Ilira, vezujemo početke maslinarstva na ovim područjima. Dugotrajna tradicija pretvorila je suvremene maslinare u prave profesionalce u svom poslu. Nagrađivana maslinova ulja na ovim područjima ponijela su nagrade iz različitih natjecanja diljem svijeta.
Udruga maslinara otoka Hvara sveti Špirijun broji više od 150 članova. Na otoku Hvaru djeluje najmanje 300 što većih, što manjih proizvođača ovog tekućeg zlata. Bez njega je jednostavno nezamisliva mediteranska kuhinja.
Putevi maslina nalaze se po cijelom otoku Hvaru, a ako koristite sporedne i makadamske ceste prolazak između polja maslina svakako je nezaobilazan. Veliki dio proizvodnje maslinovog ulja potječe s istočnog dio otoka Hvara, a posebno se izdvaja mjesto Zastražišće.
Maslina se od davnina uzgaja na otoku Hvaru gdje je udomljena, a najzastupljenija je sorta oblica. U jesen se Hvarani intenzivno pripremaju za berbu i preradu maslina. To je vrijeme njezine zriobe, kada ona gubi svoju karakterističnu zelenu boju uz povećanje sadržaja ulja. Maslina se bere najčešće ručno, ali i uporabom strojeva ili kombinirano.
Berba počinje u listopadu, traje tijekom studenoga i prosinca, a ponekada čak i tijekom siječnja. Plodovi masline koji se ne beru za proizvodnju ulja već za konzumaciju beru se ranije, ovisno o tome žele li ih maslinari konzervirati zelene, poluzelene ili crne i beru se ručno. Plodovi moraju biti otrgnuti od grane jedan po jedan, uz puno opreza kako im se ne bi narušili izgled i kvaliteta konzerviranja.
Ako se plodovi beru radi proizvodnje ulja, već pri odabiru trenutka berbe treba misliti na njegovu kvalitetu. Na kvalitetu ulja utječu i način berbe i mljevenja maslina.
Rana berba ne donosi najveću količinu ulja, ali osigurava najviši stupanj kvalitete ulja. Idealno je da se masline samelju istog dana kada su ubrane, a ako se ne samelju istog dana, običaj nalaže da ih se čuva u morskoj vodi.