Hvar otok vina kroz povijest
Otok Hvar nazivamo i otok vina zbog njegove duge povijesti u vinogradarstvu i vinarstvu.
Točno vrijeme sadnje prvih hvarskih vinograda nije poznato, ali proizvodnja vina bila je značajan dio ekonomije kao u vremenu dolaska Grčke kolonije sa otoka Paros pa sve do danas.
384.g. pr. Krista, Grčki doseljenici sa otoka Parosa sa sobom donijeli vinovu lozu i maslinu. Prvi nasadi tako nastaju na predjelu današnjeg Starogradskog polja koje je zaštićeno od strane UNESCO-a. Svjedoče mnogi arheološki nalazi, vinske čaše i vrčevi, zapisi u kamenu, novac s otisnutim grozdom, amfore.
2.st. pr. Kr. otok osvajaju Rimljani te unaprjeđuju proizvodnju vina, a u Starogradskom polju i drugim dijelovima otoka grade ville rusticae u kojima vlasnici žive veći dio godine.
8-9 st. dolaskom Hrvata prihvaćaju vinovu lozu kao poljoprivrednu kulturu i unaprjeđuju proizvodnju. Sve do druge polovice 15. st. se naglo razvija te raste potražnja za vinima.
19. st vinogradarstvo doživljava svoj vrhunac. Razlog je potražnja za našim vinom, a pogotovo crnim. Razlog je tome što je u Francusku i Italiju zavladala bolest vinove loze, filoksera, peronospora i pepelnica. U Dalmaciji se tada nalazi više od 200 sorta vinove loze. To je zlatno doba Hvarskog vinarstva.
Početkom 20. st. dolazi do propadanja vinove loze, a otočani ostaju bez izvora prihoda i masovno se iseljavaju.
Danas su nasadi vinove loze na manjoj površini, ali uz modernu tehnologiju razvijaju se kvalitetna i vrhunska vina.