Otkrijte sorte grožđa
Od Sućurja do Hvara, prolazeći kroz vinograde plavca malog, bogdanuše, pošipa, maraštine, prća, drnekuše i još mnogo drugih vrsta otkrijte krajolik vinograda od kojih se neki nalaze na predjelu zaštićenom baštinom UNESCO-a., neki na vrhu otoka ili na južnim padinama te pješčanim terasama. Putujete li pješice, biciklom ili autom kroz sela (Pitve, Vrisnik, Svirće, Vrbanj, Dol, Zavala, Ivan Dolac, Sv. Nedjela ) dopustite da vas zavede neko od stotinu različitih vina ovog kraja, koja nude veliku raznolikost, a koja su poznata u svijetu.
Plavac mali
Najznačajnija autohtona sorta crnog grožđa u Hrvatskoj, plavac mali sorta je grožđe srednje i južne Dalmacije. Plavac mali stara je sorta približno 250 – 300 godina. Prvi zapisi o plavcu malom pronalaze se u knjizi vinogradarstva Austrijsko Carstva 1821.g. Zahvaljujući velikom istraživanju utvrđen je nastanak plavca malog koji je nastao križanjem sortom Kaštelanski crljenak ili pribidrag ili bolje poznat kao kalifornijska sorta zinfandel ili talijanskoj primitivo sa sortom dobričić koji se uzgaja na otoku Šolti.
Kada vino dolazi s čuvenih položaja, južnih padina, tada su to vina vrhunske kakvoće. Vina obično obiluju taninima, ponekad i vrlo trpkim, alkohol je vrlo visok, od 13% do 16%, najčešće su blago slatkasta, te vrlo bogatog i punog tijela. Miris plavca malog lako je prepoznatljiv, a čini ga kombinacija slatkastih nota suhog ili čak zapečenog voća s blagim aromama trešanja, borovnica i suhih šljiva.
Arome postaju još bogatije ako se vino ostavlja da dozrije u barrique bačvama, pa se mogu pronaći arome tamne čokolade, kava, vanilija, papar.
Vino je ljubičasto -crvene boje s modrim refleksima dok je mlado, ali sa dozrijevanjem prelazi u tamno rubin crvenu boju. Možda je zbog svoje boje i dobio ime plavac mali.
Vino je najbolje piti ohlađen na 16-18 stupnjeva Celzijusa, a preporučuje se servirati uz sve vrste pečene ribe, crvenog mesa, divljač, dalmatinski pršut i razne sireve.
Drnekuša
Drnekuša je autohtona otočna sorta crnog grožđa , uglavnom se uzgaja na Hvaru i Visu. Na otoku Hvaru uzgaja se na predjelu Starogradskog polja (Ager) i na Vor (vrhovima otoka Hvara).
Grožđe koristi za razne kupaže uključujući i prošeke, ali može se naći i kao kvalitetno vino.
Prema nekima, ta je sorta na hvarskom vinogorju od davnina i na otoku Hvaru je nazivaju darnekuša.
Vina od drnekuše su manje jaka vina od plavca malog i blagod su okusa. Boja vina od drnekuše su svjetlija sa aromom jagode i zrelih višanja.
Preporuča se konzumirati na temperaturi 16 -18 stupnjeva Celzijusa, uz laganija jela, rižote, tjestenine i vegeterjanskih jela.
Bogdanuša
Bogdanuša je bijela autohtona sorta vinove loze koja se uzgaja na Hvaru. Uglavnom se uzgaja na predjelu između Staroga Grada i Jelse na području koje je pod zaštitim UNESCO-a, Starogradsko polje. Područje Starogradskog polja nije mijenjalo svoj krajolik od 4. stoljeća prije Krista kada su Grci kolonizirali otok i donijeli vinovu lozu i maslinu.
Pučkom predajom kažemo da su od davnina smatrali vino od bogdanuše iznimno kvalitetno i zdravo te se pretežno pilo za vrijeme vjerskih blagdana kao ”bogom dano” vino.
Vino od sorte bogdanuša je zlatno žute boje , suho s okusom citrusa. Preporuča se konzumirati sa bijelom ribom, školjkama, rakovima i rižotima, rashlađeno na 10-12 C.
Prč
Prć je hvarska bijela sorta grožđa.
Dobiva se kvalitetno suho bijelo vino, specifičnog okusa. Zlatnožute je boje, čvrsta okusa i specifične muškatne arome.
Poznati ampelograf Stjepan Bulić još u 19. st. je pisao o afrodizijskom svojstvu sorte prć i o vinu neupitne kvalitete.
Samo ime je dobio po svojoj strukturi malog, zgusnutog (prčastog) grozda.
Preporuča se uz sva jela od bijelog mesa, ribe i morskih plodova, rashlađeno na temperaturi od 12C.
Maraština/Rukatac
Maraština (Rukatac, Maraškin, Mareština, Krizol, Višana) se smatra autohtonom dalmatinskom sortom, iako je identična talijanskoj sorti Malvasia Lunga.
Vino je zelenkasto žute do zlatno-žute boje odiše svježinom agruma i koštunjičavog voća. Preporuča se rashlađen na 10-12 C uz bijelu ribu, teletinu ispod peke peke i tvrdim sirevima
Pošip
Pošip je bijelo vino sa područja dalmacije. Vino je zlatno-žute boje, alkohola od 13- 14.5%.
Aroma od sorte pošip je suha marelica i smokva. Preporuča se servirati na temperaturi od 12-14 C
Savršeno se slaže sa bijelim mesom, ribom i školjkama.