Autohtoni otok Hvar
Želite li nešto drugačije, upoznati za sada neistraženi dio otoka Hvara, upoznati se s domaćinima i probati vrhunske prirodne blagodati otoka Hvara? Ako je odgovor potvrdan, iskusit ćete autohtoni i iskonski otok, otok povezan s prirodom, otok kojeg se cijeni, voli i poštuje.
Hvar je prepun užitaka, kao i cijela Dalmacija, ali mnogo toga je specifično samo za otok Hvar. Ovdje predstavljamo tri mjesta koja su unikatna i posebna na svoj način.
Ova tri sela predstavljaju različite aspekte prošlosti i sadašnjosti života na Hvara. Humac je uspavano naselje koje se koristi samo sezonski, Malo Grablje nekada je bilo stalno naseljeno, ali tijekom prošlog stoljeća je napušteno, a Zastražišće je i dalje naselje u kojem stanovništvo živi na tradicionalan način.
Mjesta čine kamene kuće i gospodarske zgrade tipične za Hvar i Dalmaciju. Sami objekti su reprezentativni na način na koji su kuće grupirane ili raspoređene, razni stilovi zgrada, koji odražavaju jesu li kuće seljačke ili kuće koje su građene za elitne plemićke obitelji, vrata, prozori, unutarnji raspored i sadržaji, svaki detalj označava funkciju svakog dijela svake zgrade. Tradicionalne stare kamene kuće na Hvaru primjer su materijala i arhitekture koje najviše odgovaraju otočnim uvjetima, a u sebi nosi obilježja prirodno nastalog graditeljstva. Ova tri sela čuvaju se kako bi zadržala svoj povijesni šarm te nude posjetitelju priliku da shvati kakav je život bio na Hvaru u prošlosti. Suvremeni posjetitelj mogu se čuditi relikvijama povijesti, istovremeno uživati u miru, radosti i ljepoti okoliša, koja su preživjeli stoljeća koja su prolazila.
VODIMO VAS U SELO ZASTRAŽIŠĆE
O selu:
Zastražišće se prostire na širokom području, jer se sastoji od nekoliko malih naselja: Grudac, Podstronje, Mola Bonda (zvano Zaninović na Katastar), Kuzmičićev dvor, Jerkov dvor, Donje Polje i Vela Stiniva. Selo datira iz 15. stoljeća, iako je poznato da je područje oko sela bilo naseljeno u ranom kameno doba. Tu su pronađeni brojni antički i kasnoantički predmeti. Kapela svete Barbare u Mola Bondi sagrađena je na mjestu starije crkve iz 14. stoljeća, a kasnije je rekonstruirana u srednjovjekovno doba.
Prvi stanovnici sela najvjerojatnije su došli iz naselja zapadnije od Pitva, Vrisnika, Vrbanja, Svirča, Jelse i Vrboske. Isprva uglavnom pastiri, kasnije se sve više opredjeljuju za obradu okolne zemlje. Hvarske patricijske obitelji dobile su vlasništvo nad većim dijelom zemlje, poput obitelji Zečić (15. stoljeće), obitelji Anđelović od 17. do 19. stoljeća. Patricijske kuće u selu bile su veće od uobičajenih: obitelj Anđelinović izgradila je 1624. godine dvije obrambene kule na svojim imanjima kako bi se zaštitile od turskih napada. Jedan od njih je sačuvana i sada je u privatnom vlasništvu, dok je druga uništena. Prvi poznati popis stanovništva iz 1673. godine pokazuje da je bilo 40 obitelji s ukupno 287 stanovnika. Brojevi su porasli na 638 u 1931, a smanjili su se na 177 u vrijeme popisa stanovništva iz 2011. godine. Župna crkva sv. Nikole vjerojatno datira iz 16. stoljeća. Isprva malena, postupno se povećava, dostižući sadašnju veličinu krajem 18. stoljeća. Brdo iznad Zastražišća, Vela Glova, izvorno se zvalo Stražišće, što znači ‘stražarska pošta’, zbog strateškog položaja na 316 metara nadmorske visine. Nalazi se na prapovijesnoj gradini još iz neolitika koja je nad morem gledala prema Makarskoj, pazeći na pljačkaše. Ovo brdo zauzimalo je 240 m2, a bilo je okruženo niskim zidom. Na temelju nađene keramike, gradina datira između 1200. i 1000. godine prije Krista. U blizini su brojni tumuli (drevni grobni humci). Druga prapovijesna gradina otkrivena je nedavno na brdu Piriška Glava u sjeverozapadnom dijelu Zastražišća
Kako doći tamo: Zastražišće je smješteno na glavnoj cesti (116) između Sućuraja i Jelse, oko 19 km istočno od Jelse i 32 km zapadno od Sućuraja na istočnom vrhu otoka Hvara
Što treba vidjeti:
Tradicionalne rustikalne kuće: Donje Polje (Jerkov dvor, Kuzmičićev dvor) smatra se posebno lijepim primjerom rustikalne arhitekture. Uz kamene kuće, dvorišta i uličice sadrži i crkvicu posvećenu Gospi Snježnoj te nekoliko zavjetnih svetišta. U blizini se nalazi velika komunalna cisterna za vodu, kao i zgrada škole i pošte.
Kapela svete Barbare, najstarija u Zastražišću, dobar je primjer ranokršćanske i srednjovjekovne sakralne arhitekture.
Okolna polja s tradicionalnim suhozidom (na popisu UNESCO-a).
Mlin za masline, aktivan tijekom berbe maslina u jesen.
Eterična destilerija ulja. Staru destileriju, u istoj zgradi kao i mlin za masline, nekada je vodila Zadruga Sveti Nikola, ali sada je u vlasništvu Grge Lučića koja je 2021. godine bila u fazi izgradnje nove destilerija.
Za lokalne proizvode i suvenire:
OPG “Kod Kućera” – Obitelj Kuzmičić odlučili su napraviti farmu pokraj jednog od „kućera”. Farma nosi prigodan naziv „Family farm kod kućera”, ali to sigurno nije farma kakvu zamišljate. Dođete li na ovo imanje neće vas šokirati miris stajskog gnoja već će vas privući miris mesa i ribe sa žara. Dođete li na ovo imanje nećete vidjeti staje nego Brač i Makarsku rivijeru s druge strane modrog kanala. Dođete li na ovo imanje nećete zateći životinja zatočenih u uske kaveze već ćete vidjeti životinje koje žive slobodno i sretno.
OPG „Grgo Lučić“ – bavi se izradom eteričnih ulja, balzama, sapuna, krema i hidrolata. Svi proizvodi 100 % su prirodni što potvrđuju i analize. U ponudi imaju 17 vrsta eteričnih ulja, 15 vrsta balzama od kojih svaka vrsta služi za određenu zdravstvenu funkciju.
OPG “Ante Mateljan Babić” – “Naši didi su znali da će zemja uvik ništo dat ako non se do znoj, lavur, jubov. Daržimo se tega i u ovemu novemu vrimenu!“ – izreka je kojom se kroz život vodi ovaj opg.
OPG “Franko Mateljan” – Proizvodnja i proizvodi su organski. Balzami i ostali proizvodi oduševljavaju ljude širom države i svijeta. U proizvodima OPG-a F.Mateljan nema nikakvih primjesa ili kupovnih sirovina pa možete biti sigurni da na svoju kožu nanosite prirodu u njezinom najboljem izdanju.
Gdje možete jesti:
Restoran „Šer Zane”, Adresa: Zastražišće 77 (uvala Vela Stiniva) 21466 Zastražišće; broj mobitela: +385 (0) 91 765 8205; e-mail: karmen.zencic85@gmail.com; Facebook stranica
OPG Kod_Kućera ,Zastražišće D16, 21466 Zastražišće , +385 (0) 91 550 5563; e-mail: dubac14@gmail.com ; FBKod_Kućera
Gdje odsjest:
Posebni događaji:
Uskrsna povorka Zastražišća: Na dan Velikog četvrtka u popodnevnim satima (oko 17:00 sati) povorka predvođena nosačem križa (križonošom) obilazi crlve i kapele po mjestu . Na Veliki petak u 06:00 sati ujutro, Križonoša vodi Procesiju do sljedećeg sela, Poljica, zatim do uvale Vela Stiniva, gdje se Križ simbolično uroni u more, dirljivom gestom podsjećajući i ujedinjujući sve ljude koji su napustili selo i žive u drugim dijelovima Hrvatske i širom svijeta. Nakon toga Povorka se vraća natrag u Zastražišće.
Sveti Nikola je zaštitnik Zastražišća, a njegov se blagdan slavi 6. prosinca sa jutarnom misom, a kasnije zabava praćena glazbom, plesom, pjesmom i naravno jelom i pićem sve do kasno u noć.
VODIMO VAS U SELO HUMAC
O selu:
Smješten je 350 metara nadmorske visine i 10 km istočno od Jelse. Humac je nastao otprilike u 15. stoljeću kao pastirsko naselje, ali u posljednjih nekoliko stoljeća, budući da je okolno zemljište bilo okrenuto poljoprivredi, služilo je kao sezonsko stanovanje za mještane Vrisnika koji do danas tradicionalno obrađuju polja. Činjenica da uz selo ne postoji groblje pokazuje da ono nikada nije bilo stalno naseljeno. U selu nema struje ni vode. Njegov rustikalni šarm dobro je očuvan, a Humac je danas određeno eko-etno selo.
Kako doći tamo:
Do njega možete doći automobilom ili biciklom glavnom cestom koja ide iz Jelse prema Sućurju. Skretanje za Humac je označeno na glavnoj cesti, a možete doći točno do sela i tamo parkirati. Ako imate odgovarajuće vozilo, možete se voziti alternativnom stazom koja prolazi preko vrha otoka. Do ove makadamske ceste možete doći neposredno prije ulaz u tunel Pitve-Zavala, gdje morate skrenuti u desno. Ova staza pogodna je i za pješake, ali i za bicikliste u dobroj fizičkoj kondiciji s dobrom biciklom. Zbog svoje visine iznad razine mora pruža se čudesan, raznolik pogled na brda, doline i mora s jušne i sjeverne strane.
Što treba vidjeti:
Povijesne, šarmantne kamene kuće, neke lijepo obnovljene, neke još uvijek u ruševinama; sve pokazuju na prioritete prošlih vremena: očuvanje vode bilo je osnovno; niti jedna kuća nije imala kupaonicu; u komunalnim dvorištima postojale su preše za grožđe i obično krušna peć. Bilo je puno zajedničkog života i dijeljenja osnovnih sadržaja.
Prekrasan pogled na prelijepe krajolike i morske pejzaže.
Spektakularni zalasci sunca
Noćno nebo: bez ulične rasvjete, Humac je savršen za promatranje zvijezda. Zbog nedostatka svjetlosnog zagađenja, 2020. godine odabran je kao mjesto za meteorsku kameru, zajedno s meteorološkom postajom.
Crkva Sv. Ivan i Pavla, smještena je iznad sela, a izgrađena je 1897. Dana 26. lipnja slavi se Sv. Ivan i Pavao, zaštitnika Humca. Stanovnici mjesta Vrisnika inače vlasnici kuća na Humcu okupljaju se da bi proslavili dan zaštitnika ovog napuštenog mjesta.
Gdje možete jesti:
Konoba Humac obiteljski je restoran s zasluženom izvrsnom reputacijom. Vlasnici su odavno posvećeni organskoj poljoprivredi, obrađuju masline, grožđe, povrće te su proizvodi certificirane kao ekološki. +385 (0)91 523 94 63 https://www.facebook.com/Konoba-Humac-357534557644483/?_rdc=1&_rdr
Gdje odsjest:
Nekoliko kuća je lijepo obnovljeno kao gostinjske kuće za ljetni najam, savršeno za sve one koji žele povučeno utočište. Ovdje možete pronaći mir za odmor i opuštanje. Mjesto za istraživanje izvrsnog prirodnog okruženja ili nadahnuto okruženje za pisanje ili slikanje. Mogućnosti smještaja
VODIMO VAS U SELO MALO GRABLJE
O selu:
Malo Grablje, udaljeno oko 6 km od grada Hvara, leži u šumovitoj udubini na udaljenosti od 2 km iznad Milne na južnoj obali Hvara i 2 km ispod Velog Grablja na sjeveru. Plijeni neodoljivim šarmom nekih prošlih vremena kao i netaknuta priroda koja ga okružuje. Kamene kuće i poetične uličice svjedoče o bogatoj povijesti dalmatinske tradicije starih vinara i maslinara. Prvi poznati pisani zapis u kojem se spominje Malo Grablje datira iz 1539. godine, dok je ranije veće naselje Velo Grablje iz 15. stoljeća, kada su se tamo doselili iz središnjeg dijela Hvara. Smatra se da je Malo Grablje osnovala patricijska obitelj Ozori. U svojim najranijim danima stanovnici Malog Grablja uglavnom su držali stoku, no kasnije je to preuzela poljoprivreda, a vinova loza i masline bili su glavni usjevi. Krajem 19. stoljeća obrađivali su se buhač i ružmarin, buhač kao prirodni insekticid, a ruzmarin za destilaciju ulje. Nakon Drugog svjetskog rata područje oko Malog Grablja sve je više bilo zasađeno lavandom. Godine 1853. službeno je zabilježeno da Malo Grablje ima 10 kuća, 13 obitelji, 10 mazgi, 1 magarca, 72 koze i 104 ovce,a 1910. godine u Malom Grablju bilo je registrirano 178 stanovnika. Na vrhuncu svog procvata Malo Grablje imalo je knjižnicu i školu. Njegova župna crkva, posvećena sv. Teodoru (poznatom i kao Sv. Tudor), datira iz 1882. godine. Kao i u mnogim drugim hvarskim selima, broj stanovnika je opadao jer je poljoprivreda postajala manje profitabilna. Malo Grablje potpuno je napušteno otprilike 1967. godine. Stanovnici su se uglavnom naselili nekoliko kilometara južnije u primorskom selu Milna, gdje se razvio turizam. Milna je bila malo turističko odredište od 1920-ih, a 1960-tih pružila se prilika da se lokalno stanovništvo razvije u atraktivno turističko mjesto. Poput Humaca, Malo Grablje je eko-etno selo.
Kako doći tamo:
Cestom s južne strane otoka, kod skretanja za Milnu, jasno je označena cesta za Malo Grablje s glavne ceste (116), na sjever, a sa stare ceste (6252) između Starog Grada i grada Hvara, skrećete prema Velom Grablju, prolazite kroz to selo i dalje do Malog Grablja. Put je asfaltiran. Za planinare i one koji vole duge šetnje postoji cesta od restorana Vidikovac Levanda (starom cestom 6252) koja je označena i vodi vas do Velog Grablja, gdje, umjesto asfaltiranom cestom, možete starom stazom do Malo Grablje, koje kreće lijevo od ceste kad napuštate Velo Grablje, označeno je putokazima.
Što treba vidjeti:
Malo Grablje smjestilo se unutar šumovitih brežuljaka sa čarobnom atmosferom, pojačanu mirom i samoćom svojih napuštenih kuća, starih bunara i staze. Relikvije iz prošlih vremena, kao što je i preša za masline možete pronaći u staroj kući gdje je nekada bila škola.
Što možete posjetiti:
S brda Motokit na 335 metara nadmorske visine pruža se pedivan pogled na kopno i more. Na vrhu je križ od čempresa, koji je 1993. godine postavio Jakov Tudor Lovre-Lorenca, a posvetio ga je hvarski biskup Slobodan Štambuk. Ovaj je križ zamijenio onaj koji je postavio Ivica Tomičić na Veliki četvrtak 1985. godine, na mjestu prethodnog drvenog križa koji je izgorio u velikom požaru 27. srpnja 1984. – kaže se da je izvorni križ, kad je izgorio, preusmjerio vatru i zahvatio selo Velog Grablja. Do vrha Motokit može se doći pješačkom stazom koja vodi od Malog Grablja, koja je označena putokazom.
Gdje možete jesti:
”Stori Komin”, otvorio je prvi ‘povratnik’ Malog Grablja, Berti Tudor. Gurmanska postaja za sve ljubitelje autentičnog ambijenta i dalmatinske kuhinje. Radni samo ljeti, ali obroci se mogu dogovoriti i za grupe u drugo doba godine. Kontakt broj mobitela za Berti Tudor: 00 385 (0) 91 527 6408.
Gdje odsjest:
Villa Fulmin, koju vode članovi obitelji Tudor iz Malog Grablja iz njihove nekadašnje obiteljske kuće, nudi luksuzni smještaj s 4 zvjezdice. Kontakt: + 385 (0) 21 745 002; mobilni brojevi: + 385 (0) 99 691 5353, ili +385 (0) 91 501 9552.
Posebni događaji:
Blagdan svetog Teodora 17. veljače i danas se slavi u Malom Grablju, kada se u crkvi održava misa, nakon koje slijedi gozba i veselje. Osim toga, crkva se obično otvara samo dva puta u godini, prve nedjelje u svibnju i prve nedjelje u listopadu.
Malo Grablje jedno je od mjesta održavanja nekih manifestacija na otvorenom u okviru hvarskog ljetnog festivala.