Nautički raj – brodom oko Hvara
Ako želite oploviti otok Hvar pred vama je osamdeset nautičkih milja plovidbe, a ako pritom zastajete u mjestima koja treba pogledati i prekrasnim uvalama u kojima se svakako morate okupati, za plovidbu oko Hvara odvojite dosta vremena jer se duž njegove obale mijenjaju pejzaži: gradovi i naselja, pitome uvale i stijene koje se okomito obrušavaju u more, plaže sa žalom, pijeskom ili kamenim pločama… Ne smijemo zaboraviti ni na istraživanje brodom idealnog tajnovitog Šćedra i nudistima omiljenog Zečeva, ali i Paklenih otoka.
Obala sjeverne strane otoka, pogotovo u blizini Jelse, raznolika je i razvedena, s dubokim zaštićenim uvalama. Nerijetko negostoljubive stjenovite uvale završavaju lijepim žalima, a ploveći iz smjera istoka blizu Jelse vidjet ćete prave pješčane plaže na otoku. Iz Jelse prema zapadu sunčati se možete na ravnim kamenim pločama.
Na južnoj obali izmjenjuju se negostoljubive škrape s divnim žalima te naselja s dobrim restoranima.
Mirno more i lijepa plovidba!
Ljeti će plovidba uglavnom biti ugodna i sigurna, a maestral će vas nositi prema istoku. Zaplovimo prema zapadu iz Jelse, luke zaštićene s tri lukobrana. Iako ni po jugu more nije sasvim mirno, treba paziti i dobro se vezati muringom kad se jaka bura obruši s Biokova.
Zato je po svakom vremenu najsigurnije u Vrboskoj, uvučenoj u milju i pol dubokom zaljevu, a tu se nalazi i ACI marina. Dok se bura na kopnu prilično osjeća, u uvali u moru ne stvara valove. Valovito je po jugoistočnjaku, kad se zna naglo podići razina mora.
Iz prelijepe vrbovačke uvale možete oploviti poluotok Glavice i zaploviti prema zapadu. S desne strane, pola milje od rta Glavice, ostaje otočić Zečevo, čija južna uvalica štiti od bure, ali po jugu može biti neugodno.
Do Staroga Grada ima oko 15 nautičkih milja i četrdesetak što većih što manjih uvala. Kad se u ljetno poslijepodne udari maeštralun, koji u tom najužem dijelu Hvarskoga kanala dostiže najveću snagu, susrest ćete surfere koji nošeni tim vjetrom jure od Zlatnog rata na Braču do obala Hvara i natrag.Za spretne jedriličare to je izvrsna prilika za bordade oštro u vjetar.
Plovidbu možete nastaviti do rta Smočiguzica pa oko rta Kabla u Starogradski zaljev, a onda do Paklenih otoka i luke Hvar. Prema istoku nižu se uvale i naselja s velikim žalima Ivan Dolac i Zavala. U svakom mjestu su restorani, a na strmim padinama brda iznad mora „viseći vinogradi”.
S južne strane prema otvorenom moru ostaju najprije Lukavci, a onda Šćedro. Sa sjeverne strane otočića Šćedro nalazi se luka Lovišće gdje su restorani, malo naselje Mostir i iznad na brdu Nastane. Najbolje je pristati brodom u luci Lovišće, i to u zapadnom kraku, koji se isto naziva Lovišće. Čuvati se treba, kao i u susjednom Mostiru, tek jake bure, ali i tada je onaj zapadni krak siguran. S južne strane otočića pronaći ćete dvije prekrasne uvale Čarnjeni i Borova.
Dalje prema Sućurju je Gromin Dolac, a zatim nova turistička naselja nastala na temeljima starih. Sjeverna obala Hvara, od punte Sućurja prema Jelsi, izložena je sjeveroistočnim vjetrovima s kojima treba biti oprezan. Obala se strmo spušta u more i uz nju nema većih naselja, tek manje uvale s malim žalima. Prema zapadu su lijepe uvale Pokarvenik, Kruševa, Vela Stiniva u kojima možete uživati u kupanju, ali nažalost mnoge su ugrožene pretjeranom nedavnom izgradnjom.
Prema Jelsi nižu se Mala Stiniva, Makarac, Prapatna, i nastavljaju se jelšanske uvale Carkvica, Zenčišće, Grebišće i Mina, od kojih su dvije posljednje s lijepim pješčanim plažama pogodne za kupanje, ali za sidrenje morate potegnuti do jelšanske luke ili uvale Vrboska.