Lipi vonji ditinstva
Sve je u ovom danu čarobno. Destinacija, ali i putovanje. Nazivamo ovaj dan šetnjom, ali prikladnija bi riječ možda bila transformacija. Sve što se od vas traži je spremnost i otvorenost na suradnju sa glavnim zvijezdama dana, hvarskim biljkama. Dopustite biljkama da potaknu vaš um, vaše srce, sva vaša osjetila, kako bi doživljaj poljskih staza do najvišeg hvarskog vrha bio pretvoren u jedinstveno i nezaboravno iskustvo povratka prirodi i sebi samima. U transformacijsku su šetnju uključene i hvarske čarobnice koje će vas u praksi naučiti kakva se magija stvara kada u igru uključite biljke. Biti će tu i spektakularnih vizura i olfaktornih čuda, ali i malih ovozemaljskih radosti za koje želimo da ostanu tajna, za sada…
LIPI VONJI DITINSTVA
Vodimo vas na mirisno putovanje kroz netaknutu prirodu čiji smo dio, oduvijek. Na čarobnom Hvaru, otoku koji se kupa u suncu više nego ijedan drugi otok na Jadranu, mediteranska klima i tlo koje nazivaju škrtim bili su uistinu vrlo široke ruke kada se radi o ljekovitom bilju.
Fascinantno bogatstvo prirode pomoglo je očuvati zdravlje brojnih naraštaja Hvarana koji su, premda odsječeni od svijeta ili možda baš zbog toga, prenosili tajne mirisnih biljaka i njihovih ljekovitih svojstava sa koljena na koljeno. Ne znamo točno koji je „nono“ prvi prepoznao i upotrijebio žalfiju, kantarion ili smilje, niti kako se zvala „nona“ koja je svojim žuljevitim rukama od njih počela stvarati napitke i kreme za liječenje raznih tegoba, ali vjerujemo da su neke od navedenih biljaka, kao i njihova nevjerojatna moć, bile otkrivene upravo na poljskim putovima
do najvišeg otočkog vrha.
Bogata flora otoka Hvara broji više od 1000 biljaka, biljaka koje su i danas tamo gdje su nekada davno bile. Najpoznatije među njima koriste se u terapeutske i medicinske svrhe, ali i kao mirisni začini u klasičnoj mediteranskoj kuhinji, kuhinji koja nije bez razloga kao „Mediterranean Diet“ pod zaštitom UNESCO-a kao jedna od najzdravijih kuhinja na svijetu. Riba, povrće, maslinovo ulje, domaći ocat i neodoljivo začinsko bilje ono su što mediteransku kuhinju čini tako zdravom i tako posebnom.
U šetnji otokom naići ćete na biljke koje su dio života otočana oduvijek. Jedna takva biljka je snažni lovor. Nekada su lovorovim vijencem ovjenčavane glave pobjednika i heroja u borbama, danas je lovor neizostavan dio pobjede u vrhunskim gastronomskim pothvatima dalmatinske kuhinje. Eterična ulja lovorovog lista prava su mala riznica zdravlja: utječu na smanjenje lošeg kolesterola, imaju antikancerogena svojstva, ublažavaju opekline i smanjuju perutanje kože.
Ne možemo zamisliti kako bi Hvar izgledao, ni mirisao, bez neodoljivog ružmarina. Svojim ugodnim drvenastim mirisom ova multipraktična biljka obogaćuje okus svakog jela a zahvaljujući istraživanjima danas znamo da pojačava koncentraciju i memoriju. Osim u medicinske, ružmarin se koristi i u kozmetičke svrhe. Divni ružmarin naša je osobna biljka miljenica!
U šetnji ćete upoznati, u kozmetičkoj industriji danas vrlo popularnu, biljku naziva smilje čiji latinski naziv dolazi od izraza vječan ili besmrtan (imortela), a ova ga je biljka dobila upravo zbog svojih ljekovitih i kozmetičkih svojstava. Naime, smilje opušta i pomlađuje kožu te revitalizira ljepotu lica.
Ne smijemo preskočiti lavandu jer nas po njoj znate. Ljubičasta ljepotica lavanda prepoznatljiva je po živoj boji i opojnom, hipnotizirajućem mirisu. Čaj od lavande smiruje um i pomaže pri liječenju depresije. Lavandino ulje se koristi za dišne probleme, pomaže u reguliranju hormona, pojačava imunitet. Lavanda se koristi i u njezi kože i kose. Kosu čini sjajnom i mirisnom, a tko to ne bi želio. Nego, znate li razliku između lavande i lavandina?
Od biljaka s prepoznatljivim jestivim plodovim izdvajamo šipak i rogač. Sitne sjemenke šipka pune su vitamina i dokazano pomlađuju pa su česti sastojak anti-age krema, šampona i gelova za tuširanje. Rogač se pak stoljećima koristi u sušenom obliku, a posebno je popularan bio među pjevačima kao sredstvo za održavanje glasa. Daleko je zdraviji od čokolade sa kojom ga ljudi često uspoređuju, stoga u vrijeme užine koja će vam istovremeno dati energiju – čokoladu zamijenite rogačem.
Od manje poznatih vrsta želimo spomenuti manjigu, iz više razloga. Ljepuškasta i višestruko korisna, manjiga se koristi kao afrodizijak, od prezrelih plodova prave se alkoholna pića i vrhunske marmelade, a bogata vitaminom C neizostavna je i kaosastojak krema za lice. Zaslužila je da je se spomene.
Završiti ćemo ovaj brzi pregled hvarskih floralnih zvijezda po našem osobnom izboru jednim od najpoznatijih hvarskih mirisa. Alepski bor! Eterično ulje u borovim iglicama poznato je od davnina kao pomoć u liječenju plućnih bolesti. Dok uživate u šetnji udahnite punim plućima beskrajno čist i aromatičan hvarski zrak, i zahvalite borovima na vašem putu.
Želite li osobno upoznati svu ljepotu hvarske prirode te naučiti u praksi kakva su sve čuda moguća jednom kada biljkama date šansu – dopustite nam da vas povedemo na malo mirisno putovanje kroz netaknutu hvarsku floru i otkrijemo vam tom prilikom nevjerojatnu magiju koju priroda od pamtivijeka čuva…
Detaljnije o ponudi, rasporedu programa i rezervaciji možete pročitati na web stranicama www.villashvar.com.
Autor teksta: Kristijan Janić & Majda Moskatelo
Autor teasera: Majda Moskatelo
Autori fotografija: Nikola Radovani & Vedran Rafael Janić