UPUTE ZA PRIVREMENI BORAVAK DIGITALNIH NOMADA
Hrvatska turistička zajednica ( HTZ ) objavila na svojoj web stranici, posebnu podstranicu upravo za digitalne nomade – Croatia, your new office, koja sadrži sve važne informacije vezane uz prijave i boravak digitalnih nomada u Hrvatskoj.
Stupanjem na snagu novog Zakona o strancima i Zakona poreza na dohodak od 01.01.2021. godine, Hrvatska je Zakonom uredila i regulirala status „Digitalnog nomada“:
DIGITALNI NOMAD je državljanin treće zemlje koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske.
Privremeni boravak digitalnim nomadima može se odobriti u trajanju maksimalno do godine dana, a regulacija statusa će biti i u Zakonu o zdravstvenom osiguranju. Privremeni boravak nije moguće produžiti, ali nakon isteka roka od 6 mjeseci od isteka važenja privremenog boravka digitalnog nomada, može se podnijeti zahtjev za ponovno reguliranje boravka digitalnog nomada.
Digitalnom nomadu kojem je odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj mogu se u Republici Hrvatskoj pridružiti članovi uže obitelji (vidi privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji).
PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA PRIVREMENI BORAVAK
Zahtjev se podnosi nadležnom tijelu ovisno o tome je li državljaninu treće zemlje potrebna viza za ulazak u Republiku Hrvatsku ili ne ( vidi Informacije o viznom sustavu).
POTREBNA VIZA ZA ULAZAK U RH:
• zahtjev se podnosi u veleposlanstvu/konzulatu Republike Hrvatske u inozemstvu (popis možete naći na stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova) Savjetuje se prethodno kontaktiranje nadležnog veleposlanstva/konzulata zbog mogućih ograničenja u radu DM/KU uzrokovanih epidemiološkim mjerama uslijed epidemije bolesti COVID-19 virusa.
NIJE POTREBNA VIZA ZA ULAZAK U RH:
• zahtjev se podnosi ili veleposlanstvu/konzulatu RH ili u nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji prema mjestu boravišta (vidi popis PU/PP ili se obratite nadležnoj PU/PP radi dodatnih informacija o podnošenju zahtjeva zbog epidemioloških mjera uslijed epidemije bolesti COVID-19 virusa).
ZAHTJEV I DOKUMENTACIJA
Presliku dokumentacije potrebno je dostaviti na hrvatskom ili engleskom jeziku.
- ispuniti Obrazac 1a te uz zahtjev priložiti:
- presliku valjane putne isprave (rok važenja putne isprave mora biti tri mjeseca duži od razdoblja valjanosti namjeravanog boravka),
- dokaz o zdravstvenom osiguranju (putno ili privatno zdravstveno osiguranje mora pokrivati područje Republike Hrvatske),
- dokaz o svrsi (ugovor o radu ili drugi dokument kojim se dokazuje da se radi o obavljanju poslova putem komunikacijske tehnologije za stranog poslodavaca ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u RH), odnosno
• izjava poslodavca ili državljanina treće zemlja (kao dokaz da se radio obavljaju poslova poslove putem komunikacijske tehnologije) te
• ugovor o radu ili obavljanju posla za stranog poslodavca ili
• preslika registracije vlastite tvrtke i dokaz da putem vlastite tvrtkeobavlja navedene poslove, - dokaz o sredstvima za uzdržavanje za vrijeme boravka u Republici Hrvatskoj
Kao dokaz priznaje se izvod bankovnog računa ili dokaza o redovnom priljevu sredstava. Sukladno Uredbi o načinu izračuna i visini sredstava za uzdržavanje državljanina treće zemlje u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 14/21) koja je stupila na snagu 13. veljače 2021. godine, državljanin treće zemlje koji regulira privremeni boravak u svrhu boravka digitalnih nomada mora raspolagati sredstvima u visini od najmanje 2,5 prosječne mjesečne neto isplaćene plaće za prethodnu godinu na temelju službeno objavljenih podataka Državnog zavoda za statistiku, a za svakog daljnjeg člana obitelji ili životnog ili neformalnog životnog partnera iznos se uvećava za dodatnih 10 % prosječne mjesečne neto isplaćene plaće. U ovom trenutku iznos potrebnih sredstva na mjesečnoj osnovi je minimalno 2.142,48 eura odnosno ako je namjeravani period boravka u Republici Hrvatskoj 12 mjeseci, potrebno je dokazati da raspolažete sredstvima u iznosu minimalno od 25.709,74 eura. - dokaz da nije pravomoćno osuđen za kaznena djela iz matične države ili države u kojoj je boravio duže od godine dana neposredno prije dolaska u Republiku Hrvatske. (vidi Informacije o potrebi legalizacija isprava)
- navesti adresu u Republici Hrvatskoj
Prilikom podnošenja zahtjeva zahtijevat će se na obrascu navesti adresu boravka ili namjeravanog boravka u Republici Hrvatskoj. Ovo je važno iz razloga određivanja mjesno nadležne PU/PP koja će rješavati zahtjev. Ako se radi o podnošenju prvog zahtjeva i osoba nema adresu u Republici Hrvatskoj, moguće je kao adresu namjeravanog boravka navesti privremenu adresu (hostela/hotela ako je rezerviran/potvrđena rezervacija smještaj).
NAKON DOSTAVE OBAVIJESTI O ODOBRENOM PRIVREMENOM BORAVKU
POTREBNA VIZA ZA ULAZAK U RH:
Nakon što budete obaviješteni da je privremeni boravak odobren, potrebno se ponovno obratiti veleposlanstvu/konzulatu radi ishođenja vize za ulazak u Republiku Hrvatsku ili biometrijske dozvole boravka (molimo da se prethodno informirate o toj mogućnosti u veleposlanstvu/konzulatu).
Obrazac zahtjeva za vizu možete ispuniti i online.
Sve ostale informacije o vizama (podnošenju zahtjeva, potrebnoj dokumentaciji itd.) možete pronaći na stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
NIJE POTREBNA VIZA ZA ULAZAK U RH:
Državljanin treće zemlje ne poduzima gornje korake te može ući u Republiku Hrvatsku sukladno odredbama Zakona o strancima.
NAPOMENA: Državljanin treće zemlje u roku od 30 dana od odobrenja privremenog boravka ili izdavanja vize dužan je prijaviti boravište u PU/PP kako mu se privremeni boravak ne bi ukinuo.
PO DOLASKU U REPUBLIKU HRVATSKU – PRIJAVA BORAVIŠTA I IZDAVANJE BIOMETRIJSKE DOZVOLE BORAVKA
PRIJAVA BORAVIŠTA
Državljanin treće zemlje obavezan je izvršiti prijavu boravišta i adrese stanovanja u roku od 3 dana od ulaska u Republiku Hrvatsku u nadležnoj PU/PP prema mjestu boravka.
Prijava se vrši na obrascu 8a uz prilaganje ugovora o najmu ili izjavu vlasnika nekretnine ili vlasnički list.
IZDAVANJE BIOMETRIJSKE DOZVOLE BORAVKA
Državljani treće zemlje kojima nije potrebna viza za ulazak, kao i oni koji su na temelju vize ušli u Republiku Hrvatsku, dužni su ishoditi dozvolu boravka – biometrijsku ispravu (obavezno priložiti fotografije i dati biometrijske podatke) neposrednim dolaskom u PU/PP.
( vidi više informacija u Poglavlju 6.)
TROŠKOVI
Ako je zahtjev podnijet u DM/KU – plaća se u trenutku podnošenja zahtjeva
• 55,74 eura za odobrenje privremenog boravka te
• 61,05 eura za vizu (uz dodatnu naplatu pristojbe za uslugu ako se zahtjev za vizu podnosi putem VFS viznog centra) ili
• 41,14 eura za obrazac biometrijske dozvole boravka (mogućnost ishođenja provjeriti u veleposlanstvu/konzulatu).
Ako je zahtjev podnijet u PU/PP –plaća se nakon odobrenog boravka
• 46,45 eura za odobrenje privremenog boravka te
• 9,29 eura upravne pristojbe za izdavanje biometrijske dozvole boravka i 31,85 eura za obrazac biometrijske dozvole boravka.
PLAĆANJE UPRAVNE PRISTOJBE AKO JE ZAHTJEV PODNIJET U PU/PP-PUTEM INTERNETA:
UPRAVNA PRISTOJBA ZA PRIVREMENI BORAVAK
Putem internet bankarstva, uplata upravnih pristojbi za izdavanje privremenog boravka (46,45 eura) će se izvršiti u korist Državnog proračuna, na IBAN državnog proračuna HR1210010051863000160, model HR64, poziv na broj: 5002-713-OIB (upisuje se OIB državljanina treće zemlje za kojeg se uplaćuje upravna pristojba).
Za one koji nemaju dodijeljen OIB, poziv na broj glasi: 5002-713-broj valjane putne isprave.
(VAŽNO: maksimalno 10 brojeva, a ukoliko brojčana oznaka početno sadržava nule (0), iste se ne upisuju. NE upisuju se niti slovne oznake, kose crte, točka, zarez i sl.).
Primjerice, broj putne isprave/osobne iskaznice stranog državljanina je AZ004586, tada poziv na broj glasi: 5002-713-4586 (bez slovnih oznaka i nula, maksimalno deset brojčanih oznaka).
PRISTOJBA ZA BIOMETRIJSKU DOZVOLU BORAVKA
Putem Internet bankarstva uplata naknade u iznosu od 31,85 eura za izradu biometrijske dozvole boravka će se izvršiti u korist Državnog proračuna, na IBAN državnog proračuna HR1210010051863000160, model HR65, poziv na broj: 7005-485-OIB (upisuje se OIB državljanina treće zemlje za kojeg se vrši plaćanje).
Za one koji nemaju dodijeljen OIB, poziv na broj glasi: 7005-485-RKP-broj predmeta.
Putem Internet bankarstva uplata upravne pristojbe u iznosu od 9,29 eura za izradu biometrijske dozvole boravka izvršit će se u korist Državnog proračuna, na IBAN državnog proračuna HR1210010051863000160, MODEL HR64, POZIV NA BROJ: 5002-713-OIB.
Za one koji nemaju OIB poziv na broj glasi: 5002-713-broj valjane putne isprave.
(VAŽNO: maksimalno 10 brojeva, a ukoliko brojčana oznaka početno sadržava nule (0), iste se ne upisuju. NE upisuju se niti slovne oznake, kose crte, točka, zarez i sl.).