Razglednice 01_Shamai Grin: Refleksija zahvalnosti
U trenutku kada je priroda podređena sistemima čiji je pokretač, a njezina se djeca odvajaju od nje u traganju za mnoštvom blaga koje pretvaraju u ozljede, ona vapi za razumijevanjem, podrškom i recipročnom interakcijom. The Reflection of Gratitude interaktivna je audio-vizualna instalacija umjetničkog dvojca Shamai Grin koja suvremene materijale prepletene lokalnom florom koristi kao ogledalo okoline u kojoj se nalazi, promatrajući mnogostrukost lokalnih identiteta kroz prošlost, sadašnjost i budućnost ekosustava, kao i pozitivnih i negativnih utjecaja čovjeka na biosferu. Instalacija služi kao naznaka mogućnosti povezivanja starog i novog, legure i sirovog, čovječjeg i vjetrovitog u želji za sistemom koji nadilazi ljudski centrizam i teži balansu.
Osim množine segmenata koji služe da zagolicaju kritički um prolaznika, The Reflection of Gratitude ima i jasnu estetsku funkciju, položen kao intervencija u stari urbani sklop koji ističe ljepote „obične“ otočke vegetacije, koja se ponekad niti ne primjećuje. Umjetnice interveniraju postavom velikih metalnih ploča mjestimice organskih, ali i strogih kontura, u znak prolaznosti i propadanja, ali ljepote trenutka, s idejom prikazivanja kako ljudska težnja za kontrolom materijala i okoline može funkcionirati ako se poštuje ravnoteža elemenata. U instalaciji interpoliranoj u arhitekturu Jelšanskih kamenih kala, mjesta prolaza i okupljanja, vremenske mijene poput vjetra stvaraju zvučnu kulisu zveckanjem metalnih elemenata, koji prirodi omogućuju da se javi čovjeku nenadanim zvonkim zvukom negdje iznad glave, pričajući priču otoka, ali i da podsjeti kako zajedničko djelovanje nije tek puki san i da se priroda oglašava kada joj se javimo.
—
Izložba se odvija u sklopu projekta Razglednice, koji nastoji potaknuti istraživanje i vrednovanje manje poznatih elemenata lokalne baštine Jelse i otoka Hvara te njihovu (re)interpretaciju izvan uobičajenog turističko – komercijalnog narativa. Koristeći upravo ideju razglednice kao formata prezentacije mjesta prema „drugima“, želi se osnažiti osjećaj lokalnog identiteta utemeljenog na bogatstvu vlastite kulturne i prirodne baštine, tradicije, odnosa i praksi zajednice koje doprinose njihovom očuvanju. Program je istovremeno razrada koncepta i najava nadolazećeg Jelsa Art Bijenalea 2023.
O autoricama: Shamai Grin (jap. zelene sestre) je zagrebački umjetnički dvojac sačinjen od dvije grafičke dizajnerice, Jelena Šangarelo i Dina Šavorić. Brend integrira načela estetike s biljem, primarno se baveći izradom samoodrživih terarija, umjetničkim instalacijama i edukacijom kojom nastoje osvijestiti publiku o važnosti bilja u svakodnevnom životu.
Stručni suradnici: Kristina Lazaneo, Josipa Slaviček
Kustos: kustoski kolektiv LAB852 (Karmen Krasić Kožul, Jelena Mićić, Marija Kamber)
Autorica teksta: Marija Kamber
Produkcija: LAB852, Održivi otok, Jelsa Art Bijenale
Programski partneri: Magic Carpets, Muzej općine Jelsa, Općinska knjižnica i čitaonica Jelsa
Sufinanciranje: Program Europske Unije Kreativna Europa, Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zagreb, Općina Jelsa
Komunikacijska podrška: TZ Jelsa, Kulturflux