Opće informacije
Prijava boravka
U skladu s hrvatskim Zakonom o naplati turističke pristojbe i Zakonu o strancima, svi posjetitelji, hrvatski ili strani, moraju biti prijavljeni u mjestu boravka i plaćati turističku pristojbu. To se odnosi i na osobe koje borave u vlastitim kućama za odmor, kao i na goste koji borave kod prijatelja, jednako kao i na one u iznajmljenom smještaju. Svatko tko iznajmljuje smještaj dužan je prijaviti svoje goste. Radi vlastite udobnosti i sigurnosti, molimo provjerite jeste li prijavljeni od datuma vašeg dolaska do datuma vašeg odlaska.
Putne isprave
Za prijava vašeg boravka potrebna vam je važeća putovnica; za građane EU-a građana važeća je osobna iskaznica. Turisti u Hrvatskoj mogu boraviti do 90 dana. Za duži boravak potrebno je prijaviti se lokalnoj policijskoj upravi u Hvaru. Uvjeti za duži boravak razlikuju se za građanim EU-a i one koji nisu u EU. U 2021. godine uvedena je nova viza za digitalne nomade.
Hrvatski carinski zakoni usklađeni su sa standardima i direktivama EU
O otoku Hvaru
Hvar je otok u srednjoj Dalmaciji. Pripada Splitsko-dalmatinskoj županiji, a kopnena površina joj je 297,38 km2. Sjeverno od Hvara je otok Brač, a južno Šćedro, Vis, Pakleni otoci, Korčula i poluotok Pelješac.
Hvar je najduži hrvatski otok sa 72 km, a širok 10,5 km. na najširoj točki. Obala se proteže preko 270 km. Njegova najviša točka je brdo Sveti Nikola sa 628 m. Otprilike polovica otoka prekrivena je šumama i šikarama.
Klima
Budući da ste na Jadranu u Sredozemnom moru, otok Hvar i općina Jelsa imaju koristi od tipične mediteranske klime, s blagim zimama i vrućim ljetima. Hvarska klima je izuzetno blaga. Najtopliji mjeseci su srpanj i kplovoz, kada grad Hvar u prosjeku iznosi 24,9°C, a najhladniji siječanj s prosjekom od 8,3°C. Temperature ispod nule javljaju se vrlo rijetko, u prosjeku oko 5 dana godišnje, dok je snijeg još rjeđi.
Godišnje padavine iznose između 500 i 750 mm, a dolaze uglavnom tijekom zimskih mjeseci, dok su ljeta uglavnom suha. U Hrvatskoj otok Hvar uživa najviše sunca tokom godine, u prosjeku 2718 sati.
Savjeti za zaštitu od velikih vrućina: uživajte u suncu, ali ne pretjerujte! Pokrijte se laganom odjećom kako biste izbjegli opekline od sunca i zaštitite glavu od sunčanice. Pijte običnu vodu u redovitim intervalima tijekom dana. Izbjegavajte ili barem ograničite gazirana pića i alkohol. Neka klimatizacijski sustav ne bude više od oko 5 stupnjeva hladniji od vanjske temperature. (Molimo, nemojte ostavljati klima uređaj uključenom ako ste daleko od svog smještaja).
Koristite ovaj link za pregled vremenske prognoze: Meteo Jelsa
Ekonomija
Najvažnije tradicionalne gospodarske djelatnosti na području Jelse su poljoprivreda (uglavnom vinogradi i maslinici), ribarstvo i pomorstvo.
Osim grožđa i maslina uzgajaju se smokve, naranče, mandarine, limun, rogači, bademi, lavanda i ružmarin.
Organizirani turizam započeo je 1868. godine osnivanjem Hvarskog Zdravstvenog društva. Prvi hotel u gradu Hvaru, nazvan po austrijskoj carici Elizabeti, izgrađen je 1898. godine i svečano otvoren 1. travnja 1899. godine.
U Jelsi je 1911. godine otvoren hotel Jadran sa 14 dobro opremljenih soba, restoranom, barom i čitaonicom te kupalištem u moru u neposrednoj blizini.
Valuta
Od 1. siječnja 2023. euro je službena novčana jedinica i zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj
Kreditne kartice se mogu koristiti na mjestima reklamiranja amblema kartica kao što su Visa, Mastercard, American Express, Diners itd.
Dodatne informacije možete dobiti u Hrvatskoj narodnoj banci na engleskom, www.hnb.hr
U Jelsi postoje dvije banke: PBZ Jelsa i OTP banka Jelsa
Vremenska zona
GMT plus jedan sat zimi, GMT plus dva sata ljeti.
Mreža električne energije u Hrvatskoj
230V / 50Hz
Vjerske službe
Hrvatska je katolička zemlja, a sve crkve i kapelice na otoku Hvaru su katoličke. Svi su dobrodošli na misu, ali samo katolici smiju se pričestiti. Vrijeme misa može biti istaknuto na ulazu u mjesne crkve ili ćete možda morati pitati lokalno stanovništvo.
Na Hvaru se mogu dogovoriti vjenčanja po dogovoru s mjesnim svećenikom, ako je barem jedan od bračnih parova praktički katolik, a drugi pristaje na uvjete katoličkog braka za nekatolike. Mogu se dogovoriti i nekatolička i svjetovna vjenčanja. Obično ih organizira specijalizirana agencija.
OPĆENITO:
Radno vrijeme ureda na otoku Hvaru je uglavnom od 7:00 ili 8:00 ujutro do 15:00 ili 16:00 sati poslijepodne. Mnoga poduzeća dijele radni dan na dva, s jutarnjom smjenom do oko podneva i poslijepodnevnom/večernjom smjenom od 17:00 sati do između 19:00 i 22:00 sata ili čak kasnije ljeti.
Lokalni stanovnici obično jedu ranije nego u drugim europskim zemljama, s ručkom oko 12:00 – 12.30 sati, a večerom oko 19.00 – 19.30 sati. Većina restorana radi od 10:00 ujutro do ponoći. Napojnica u restoranima nije obvezna, ali obično napojnica je oko 10% ako ste zadovoljni uslugom.
Zabranjeno je pušenje u restoranima i kafićima, iako je obično dopušteno kada su stolovi na otvorenom. Većina kafića dopušta pušenje u zatvorenom i na otvorenom, iako je pušenje u zatvorenom prostoru podložno propisima o ventilaciji.
AUDIO VODIČI
Audio vodiči za baštinu i povijest Jelse i Vrboske nalaze se na web stranicama:
HERITAGEJELSA
HERITAGEVRBOSKA
ONLINE ČASOPIS